CR Gymnasts have strong start in Coquitlam

The Campbell River Springs sent a team of girls to the Winterfest competition held in Coquitlam combining for 7 medals and a special award on floor.  This was the first competition of the year and many of the girls were trying out new skills for the first time.

Janika Scriba competing in the JO 10 division,  added a sky rocketing ‘back layout with a two and a half twist’ on the floor as well as a ‘split full to split full leap’ connection.  She also added a toe on front dismount off of the bars.

Ksenia Stansell competing in the JO 9 division,  added a ‘toe on to handstand’ and a ‘back layout flyaway half twist’ on the bars.  Ksenia also performed an excellent ‘front aerial back handspring’ connection on the beam.

Jordan Loock, also competing in the JO level 9 added a ‘pirouette, a shoot up and a high flying double back’ in her bar routine as well as a ‘back handspring back layout step out’ and a ‘back layout full twist dismount’ on the beam.  Jordan also performed a triple turn in her floor routine.

Tyza Skuse competing in the JO level 8 division,  added a ‘back layout full dismount’ to her bar routine and a solid ‘back hand back hand’ on the beam.

Miley Konrad performed a very dynamic floor routine to win the floor award for the best performance in the JO Level 6 division.

Shyanne Johnson and Rayne Loock rounded out the athletes both winning a Silver medals on an event.

Below are the full CR athletes results.

 

JO Level 10 (all)

Janika Scriba captured the Silver medals on both vault and floor, placed 4th on the beam and 5th on bars to come home in 4th place in the All Around.

JO level 9 (all)

Ksenia Stansell captured the Bronze medal on the vault, won the 4th place ribbon on floor, placed 6th on beam and 8th on bars to finish in 9th place in the All Around.

Jordan Loock won the 5th place ribbon on bars, took 8th on the beam, finished in 9th on floor and 10th on vault to come home in 10th place in the All Around.

JO Level 8 (all)

Tyza Skuse won the Bronze medal on the beam, took the 4th place ribbon on bars, finished 8th on floor and 9th on the vault to come home in 9th place in the All Around.

JO Level 6 (2008)

Rayne Loock won the Silver medal on the vault, took the 4th place ribbon on bars, finished 5th on both floor and beam to come home in 4th place in the All Around.

Miley Konrad won the Gold medal on floor along with the floor award (trophy)  placed 10th on the vault and finished in 11th on both bars and beam to come home in 12th place in the All Around.

JO Level 5

Shyanne Johnson captured the Silver medal on the bars, won the 4th place ribbons on vault and floor, finished 5th on the beam to come home in 4th place in the All Around.

 

Campbell River Gymnasts find success in Coquitlam

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent a group of girls to the mainland for the Winterfest Invitational held in Coquitlam January 27th . For some of the girls, it was their first time competing since the end of last season. The girls came out trying many new skills that they are trying to perfect for the season. “Many of the new skills were performed quite well! A promising start to the new year!” coach Sader commented.

Janika Sriba, competiting in the JO (Junior Olympic) level 10 for the first times came out with over a dozen new skills. She performed a yurochenko layout on the vault capturing a gold medal in the process, did a shoot over to handstand and a toe on to handstand on the bars, added a switch mount, aerial roundoff connection, a switch to split three quarters and a back layout one and a half twist dismount on the beam and on floor topped it off with a double back mount with a whip back full and connected a leg up double turn to a reverse double turn out. Brooklyn Batch second year JO level 9 added a toe on to handstand on the bars along with a giant full and a double back finish. On beam she added a jump to split mount. In her floor routine she added a back layout one and a half twist connected to a front pike salto. She also added a front handspring layout half and a leg up full turn. Ksenia Stansell in JO 8 competed a tsuk pike on the vault and competed a roundoff back layout off the beam. Nya Chailler competed a freehip half turn on the bars as well as a back handspring back tuck series on the beam for the first time. Jordan Loock, also JO 8 was successful with her freehip on the high bar at this competition adding a switch leap on the beam. Tyza Skuse competing in the JO 8 category for the first time added a tsuk pike on the vault, added pirouette on the bars, competed a back layout one and a half twist on the floor as well as a front tuck front tuck connection.

The following are the competition results.

JO 10

Janika Scriba captured the gold medal on vault, took the 5th place ribbon on floor, Placed 7th on beam and 8th on bars to come home in 4th place in the All Around.

JO 9

Brooklyn Batch won the silver medals on both floor and bars, brought home the 6th place ribbons on vault and beam to come home with the Silver medal in the All Around.

JO 8

Ksenia Stansell captured the gold medal on vault, won the silver medal on bars, placed 5th on floor and 6th on beam to come home with the Silver medal in the All Around.

Nya Chailler won the gold medal on floor, captured the silver medal on the beam, placed 5th on bars and 7th on the vault to come home with the Bronze medal in the All Around.

Tyza Skuse won the 4th place ribbon on beam, took home the 5th place ribbon on vault, placed 8th on floor and 9th on the bars to come home in 8th place in the All Around.

Jordan Loock won 5th place ribbons on vault and beam, placed 6th on the floor and 7th on bars to come home in 4th place in the All Around.

JO 7

Shea Bridgen captured the gold medal on floor, won the bronze medals on both beam and bars, took 7th place on the vault to come home in 4th place in the All Around.

Isabella Michael won the 6th place ribbon on vault, placed 10th on the floor, took 11th on both bars and beam to come home in 10th place in the All Around.

JO 5

Rayne Loock won the 7th place ribbons on bars and beam, placed 10th on both vault and floor to come home in 8th place in the All Around.

Miley Konrad took 11th place on vault, placed 12th on both bars and beam, finished 13th on the floor to come home in 13th place in the All Around.

CR gymnasts start the season strong!

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent athletes to 2 different competitions on the weekend, (Winterfest in Coquitlam and the Chimo competition in Comox) combining for over 60 medals including 10 top 3 finishers and 4 All Around Champions! The athletes have been working hard since the end of last season to demonstrate new skills learnt through the off season.

New skills include Janika Scriba competing backhand spring backhand spring and switch leap back tuck on the beam and a pirouette on the bars, Brooklyn Batch competing back layout 1&half twist, front tuck front tuck on floor, aerial and back layout full twist off of beam and a pirouette on the bars.
Chloe Doyon competed a double turn and a switch leap on the beam, a wolf full on the floor and a pirouette on the bars.
Ksenia Stansell competed a tsuk tuck for the first time on vault and added a roundoff back tuck dismount to beam along with a tour jete half on the floor.
Nya Chailler added a whip back tuck on the floor, a handspring full on the vault, pirouette on bars, roundoff back tuck and backhand spring backhand spring on the beam.
Olivia Miles added a back full and a front tuck front tuck on the floor and competed a roundoff back tuck off the beam.
Hannah Sommer added front tuck front tuck to her floor routine, giant on bars, walkover, walkover and roundoff back tuck off of the beam.
Jordan Loock added a giant on bars, backhand spring back handspring and round off back tuck off beam.
Tyza Skuse added a giant on bars, front tuck and walkover backhand spring on beam, and a front handspring front tuck on the floor.
Isabella Michael added a back walkover on the beam.
Jadea Wilson added cast flyaway on bars and back walkover back tuck off beam.
Shea Bridgen added front pike and back layout on floor, press handstand on beam.
Kaitlyn Beaulieu added front tuck and roundoff back-handspring back tuck on the floor, and back walkover and full turn on the beam.
Ava Lee added an aerial, switch leap and front handspring front tuck on the floor and press handstand and back tuck off the beam.
Makena Movold added free hip circle and flyaway on bars, front tuck and roundoff backhand spring back tuck on floor, and back extension and full turn on beam.
Jack Martin added a front tuck full on the floor. Many new athletes competed for the first time thus adding many more new skills done in competition!
Congratulations to all athletes!! Here are the results from the two competitions.

Winterfest (Coquitlam)

JO Level 9 all ages

Janika Scriba took home 5th place ribbons on both bars and floor, finished 7th on the vault and 10th on beam to come home in 8th place in the All Around.

Chloe Doyon won the 4th place ribbon on vault, placed 8th on the beam, finished 11th on floor and 12th on bars to come home in 12th place in the All Around.

Brooklyn Batch captured the Silver medal on the vault, took 7th on floor, finished 12th on beam and 13th on bars to come home in 13th in the All Around.

JO LEVEL 8 2000-2003

Olivia Miles won the Bronze medal on the bars, finished 6th place on beam, took home 7th on floor and vault to come home in 7th place in the All Around.

JO LEVEL 8 2004-2005

Ksenia Stansell captured the Silver medal on bars, finished 4th on vault, took 5th place on beam and 6th on floor to come home in 5th place in the All Around.

Nya Chailler won the Bronze medal on the beam, took 5th place on both floor and bars and came in 6th on vault to finish in 6th place in the All Around.

Winterfest17-web

Chimo Competition (Comox)

JO LEVEL 7 ALL AGES

Hannah Sommer captured the Gold medal on bars, took the Silver medals on vault and floor, and won the Bronze medal on beam to come home as the ALL AROUND CHAMPION!

Tyza Skuse won Bronze medals on vault and bars, took 6th place on the beam and finished 9th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

Jordan Loock took the 6th place ribbon on vault, finished 9th on the beam, placed 11th on bars and floor to come home in 10th place in the All Around.

JO LEVEL 6 2002-2004

Claire Pollock captured the Silver medal on vault, won the Bronze medal on bars, placed 9th on beam and 14th on floor to come home as the ALL AROUND CHAMPION!!

Cailey Goddyn won the Silver medal on the bars, placed 6th on vault, finished 7th on beam and 13th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

Isabella Michael won the 4th place ribbons on vault and bars, finished 15th on both beam and floor to come home in 10th place in the All Around.

JO LEVEL 6 2005-2007

Jadea Wilson won the Gold medal on bars, captured the Silver medals on both vault and beam, placed 6th on floor to come home as the ALL AROUND CHAMPION!!

Shea Bridgen captured the Gold medals on vault and beam, won the Bronze medal on floor and finished 4th on bars to come home with the Bronze medal in the All Around.

Ava Lee won the Bronze medal on vault, took the 8th place ribbon on bars, finished 9th on beam and 11th on floor to come home in 9th place in the All Around.

JO LEVEL 5 ALL AGES

Alexandra Smith captured the Silver medals on bars and vault, placed 7th on the floor and 12th on beam to come home in 4th place in the All Around.

Makena Molvold won the Bronze medal on vault, placed 11th on bars, 12th on the floor, finished 13th on beam to come home in 12th place in the All Around.

Kaitlynn Beaulieau took home the 8th place ribbon on vault, placed 10th on bars and 11th on beam, finished 13th on floor to come home in 13th place in the All Around.

JO LEVEL 4 AGES 2003-2006

Michaela Pontious won the Bronze medal on vault, took home the 4th place ribbon on bars, placed 9th on floor and 15th on the beam to come home in 10th place in the All Around.

Amanda Henderson brought home 10th place ribbons on both bars and vault, finished 12th on both beam and floor to place 13th in the All Around.

JO LEVEL 4 AGES 2007-2009

Rayne Loock captured the Silver medal on bars, took home the 5th place ribbon on vault, placed 6th on floor and 10th on beam to come home in 6th place in the aAll Around.

Ayla Wheatley won the Bronze medal on vault, took home 7th place ribbons on both beam and floor, finished 8th on bars to come home in 7th place in the All Around.

Rihanna Dill won the 6th place ribbon on beam, placed 9th on both bars and floor, came in 10th on vault to come home in 9th place in the All Around.

Alexis Reise captured the 7th place ribbon on vault, placed 8th on the beam, finished 9th on bars and 10th on the floor to come home in 10th place in the All Around.

Miley Konrad won the 6th place ribbon on bars, place 11th on vault, bars and floor and came home in 11th place in the All Around.

JO LEVEL 3 AGES 2005-2006

Brieanna Collie won the 7th place ribbon on vault, took the 9th place on floor, finished 10th on bars and 11th on beam to come home in 10th place in the All Around.

JO LEVEL 3 AGES 2006-2007

Ava Levins brought home the 6th place ribbons on both vault and floor, finished 10th on bars and 13th on the beam to come home in 9th place in the All Around.

Maddison King won the 9th place ribbon on beam, place 13th on the floor, finished 14th on both vault and bars to come home in 13th place in the All Around.

Sophia Anderson-Roberts placed 13th on both vault and bars and finished 14th on both beam and floor to come home in 14th place in the All Around.

JO LEVEL 3 AGES 2008-2009

Mya Ward placed 11th on both beam and floor and finished 13th on both vault and bars to come home in 11th place in the All Around.

Lila Tree took the 9th place ribbon on bars, placed 11th on vault, finished 12th on beam and 13th on the floor to come home in 12th place in the All Around.

Ellie Purdy captured the 9th place ribbon on vault, placed 12th on both bars and floor, finished 13th on the beam to come home in 13th place in the All Around.

HIGH SCHOOL LEVEL 3

Jasmine Duguay won the Gold medal on vault, captured the Silver medal on bars, placed 6th on beam and 7th on floor to come home as the ALL AROUND CHAMPION!

Leah Anderson captured the Silver medals on both vault and floor, placed 8th on bars and 12th on beam to come home in 4th place in the All Around.

Kamryn Brown won the Bronze medal on vault, took home 4th place on floor, placed 7th on bars and 13th on beam to come home in 5th place in the All Around.

Jillian Frank captured the Silver medal on beam, placed 5th on bars, finished 10th on floor and 13th on vault to come home in 8th place in the All Around.

Ruby Nicholoff won the Bronze medal on bars, placed 7th on beam, finished 11th on floor and 12th on vault to come home in 10th place in the All Around.

BOYS LEVEL 3 ALL AGES

Nathan Kerluck won the Gold medals on floor, pommel horse, parallel bars and high bar, captured the Bronze medals on rings and vault to come home as the ALL AROUND CHAMPION!!!

Jackson Martin won the Gold medal on vault, captured the Silver medals on floor, pommel horse, rings and high bar and won the Bronze medal on parallel bars to come home with the Silver medal in the All Around.

Liam Barber won the Gold medal on rings, captured the Silver medal on vault, won the Bronze medals on floor, pommel horse and parallel bars, and finished 4th on high bars to come home with the Bronze medal in the All Around.

BOYS LEVEL 1 ALL AGES

*ATHLETES IN THIS LEVEL RECEIVE A STATUS OF GOLD, SILVER OR BRONZE BASED ON THEIR SCORES

David Price won Gold status on vault, took home Silver status for floor, rings, parallel bars and high bar, and grabbed a Bronze status on pommel horse to come home with a Silver status for the All Around.

Michael Kastashchuk captured Gold status on floor and vault, won a Silver status on rings and parallel bars, took a Bronze status on pommel horse and high bar to finish with a Silver status in the All Around.

Liam Goldrup captured Gold status on vault, won silver status on floor, rings, parallel bars and high bar and came up with Bronze status on pommel horse to come home with a Silver status in the All Around.

Lucas Pesicka captured Gold status on floor and vault, and won a Silver status for pommel horse, rings, parallel bars and high bar to come home with a Silver status in the All Around.

Peter Kastashchuk won a Gold status on the vault, captured Silver status on floor, pommel horse and rings, finished with Bronze status on parallel bars and high bar to come home with a Bronze status in the All Around.

Trent Thompson won a Gold status on the vault, captured a Silver status on floor and rings, and took home Bronze status on pommel horse, parallel bars and high bar to come home with a Bronze status for the All Around.

Michael Sader captured a Gold status on vault, won a Silver status on floor and rings, and came home with a Bronze status on pommel horse, parallel bars and high bar to finish with a Bronze status for the All Around.

Chimo17-web

Cr Gymnasts bring Hhome hardeware from Winterfest

Campbell River GymnasticsWinterfest 16-72

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent 10 athletes to the Winterfest competition held in Coquitlam at the Aviva Gymnastics Club.
The girls came to this competition armed with new repertoire on many apparatus.
Janika Scriba performed a back layout double twist on the floor, a switch full and a whip to back tuck for the first time, along with a standing back tuck on the beam, with back layout full twist dismount, a back layout half turn off the bars and a yurochenko tuck on the vault.
Chloe Doyon added a back layout one and half twist on the floor, a back handspring back tuck connection on beam with a back layout full dismount, and a toe on to handstand with a toe on front dismount off bars.
Tyra Moore competed her back tuck flyaway off the bars for the first time.
Isabella Michael added a sole circle and free hip to her bar routine for the first time and Ellie Anderson added a flyaway on bars and a sole circle as well.
The girls had a great competition combining for 21 medals and 2 all around Champions!! Congratulations on a job well done!! Here are the full results.

  • *JO stands for Junior Olympic for each level

JO level 4 2004-2005
Kaitlynn Beaulieau captured the bronze medal on the floor, placed 5th on bars and won the 7th place ribbons on both vault and beam to come home in 6th place in the all around.
Michaela Pontious won the bronze medal on the beam, placed 6
th on both vault and floor and took the 7th place ribbon on the bars to come home in 7th place in the all around.

JO level 6 99-2003
Tyra Moore had a solid performance on the beam to bring home the bronze, she took the 5th place ribbon on bars, placed 8th on both vault and floor to come home in 7th place in the all around.

JO level 6 2004
Isabella Michael took home a 9th place ribbon on bars, finished in 11th place on vault, beam and floor and came home in 9th place in the all around.

JO level 6 2005-2007
Ellie Anderson took home 10 place ribbons on bars, beam and floor, finished 12th on the vault and came home in 11th place in the all around.

JO Level 7 2002-2005
Nya Chailler captured the gold medal on vault, took home the silver on bars, won the bronze medals on both beam and floor to come home as the all around champion!!

JO Level 8 all ages
Reese Wheeldon brought home the gold on beam, captured the bronze medals on bars and floor, finished in 4th place on vault to come home as the all around champion!!
Brooklyn Batch won the gold medal on bars, captured silver with her floor routine, placed 5
th on both vault and beam to come home in 4th place in the all around.

JO Level 9 all ages
Janika Scriba captured the gold medal on the bars, won silver medals for her beam and floor routines and placed 4th on vault to come home with the silver medal in the all around!
Chloe Doyon won the gold medal for her beam routine, brought home silver on the vault, captured a bronze on the floor and finished 4
th on the bars to come home in 4th place in the all around.