CR Gymnasts come home with 4 Provincial Champions!!

The Provincial Championships for artistic gymnastics were held in Coquitlam April 12-14th 2019. Campbell River athletes did extremely well coming home with over 20 medals from 10 different athletes.

Shea Bridgen won the Provincial title with a beautiful floor routine in the JO 7 division.

For the boys, Owen Harbo became the All Around Provincial Champion in the Provincial Level 3 Under 13 division with a great performance on all apparatus.

Nathan Kerluck became Provincial Champ on the parallel bars while  Carson Ogg won the High bar title in the Provincial 5 division.

Brooklyn Batch, Tyza Skuse, Ava Lee, Ayla Wheatley, Shyanne Johnson and Ava Levins also came home with medals!!  Congrats to all the athletes on a solid performance at the Provincials!!

The following are the full CR results.

JO 10 (2000-2003)

Janika Scriba won the 9th place ribbon on bars, took home 10th place on both vault and floor, finished 13th on beam to come home in 11th place in the All Around.

JO 9 (2001-2005)

Brooklyn Batch won the Silver medal on bars, captured the Bronze medal on vault, finished 7th on floor and 12th on beam to come home in 5th place in the All Around.

Ksenia Stansell placed 12th on floor, took 14th place on the vault, finished 17th on beam and 18th on bars to come home in 14th place in the All Around.

JO 9 (2006-2007)

Jordan Loock won the 6th place ribbon on bars, received 12th place on both beam and floor, finished 13th on vault to come home in 10 place in the All Around.

JO 8 (2004-2005)

Tyza Skuse captured the Silver medal on beam, won the 4th place ribbon on bars, finished 8th on both vault and floor to come home in 4th place in the All Around.

JO 7 (2004-2005)

Shea Bridgen became the Provincial Champion on floor, captured the Bronze medal on beam, took the 5th place ribbon on vault, finished 10th on bars to come home with the Silver medal in the All Around.

Isabella Michael received 17th place on the vault, took 18th place on both bars and floor, finished 20th on beam to come home in 20th place in the All Around.

JO 7 (2005-2006)

Jadea Wilson won the 8th place ribbon on vault, placed 10th on floor, finished 13th on beam and 16th  on bars to come home in 14th place in the All Around.

JO 6 (2005-2006)

Ava Lee captured the Silver medal on vault, won the 4th place ribbon on beam, finished 5th on bars and 17th on floor to come home in 5th place in the All Around.

JO 6 (2007-2008)

Ayla Wheatley captured the Bronze medal on floor, won the 4th place ribbon on beam, finished 16th on vault and 19th on bars to come home in 15th place in the All Around.

Miley Konrad won the  6th place ribbon on floor, took 14th place on bars, finished 20th on both vault and beam to come home in 20th place in the All Around.

JO 6 (2008)

Rayne Loock won the 4th place ribbon on bars, placed 10th on vault, finished 11th on beam and 15th on floor to come home in 10th place in the All Around.

Isabelle Alsager placed 16th on vault, took the 17th spot on floor, finished 18th on beam and 20th on bars to come home in 19th place in the All Around.

JO 6 (2009-2011)

Rihanna Dill won the 9th place ribbon on floor, took 4th place on beam, finished 18th on bars and 19th on vault to come home in 18th place in the All Around.

JO 5 (2005-2007)

Shyanne Johnson captured the Silver medal on bars, won the 7th place ribbon on floor, finished 12th on beam and 16th on vault to come home in 8th place in the All Around.

JO 4 2007

Thea Gavel captured 9th place on vault, beam and floor, took 17th on the bars to come home in 11th place in the All Around.

Ava Levins won the Silver medal on the beam, captured the 4th place ribbon on the vault, finished 17th on floor and 19th on the bars to come home in 15th place in the All Around.

JO 3 (2010A)

Kaylie Lofstrom won 11th on vault and bars, placed 13th on beam and captured 15 on floor, bringing home 14th in the All Around.

Chloe Stewart captured 12th place on vault, placed 13th on floor, finished 14th on beam and 16th on bars to come home in 16th place in the All Around.

JO 3 (2010 B)

Grace Fraser won the 8th place ribbon on bars, took home 13th on the vault, finished 19th on both beam and floor to come home in 16th place in the All Around.

Paityn Giesbrecht captured the 10th place on vault, placed 15th on bars, finished 16th on floor and 20th on beam to come home in 19th place in the All Around.

JO 3 (2010-11)

Scarlett Walker won the 6th place ribbon on vault, placed 12th on both bars and floor, finished 15th on beam to come home in 13th place in the All Around.

Haylee Toohey placed 16th on vault, took 17th on the floor, finished 19th on both bars and beam to come home in 18th place in the All Around.

JO 3 (2009-2010)

Sophie Pallan won the 7th place ribbon on bars, took 9th place on floor, finished 11th on both vault and beam to come home in 10th place in the All Around.

Ariana Mullett won the 8th place ribbon on vault, placed 15th on both bars and beam, finished 18th on floor to come home in 18th place in the All Around.

JO 3 (2009)

Anna Harris won the 5th place ribbon on vault, captured the 8th place ribbon on bars, finished 12th on beam and 17th on floor to come home in 9th place in the All Around.

Provincial 5 men

Carson Ogg became the Provincial Champion on High bar, won the Bronze medal on pommel horse, took the 5th place ribbon on floor, received 6th place on vault, finished 7th on parallel bars and 8th on the rings to come home in 4th place in the All Around.

Provincial 4 (13 and older)

Nathan Kerluck became the Provincial Champion on parallel bars, captured the Silver medals on pommel horse and high bar, won the Bronze medals on floor and rings, took the 4th place ribbon on vault to come home with the Silver medal in the All Around.

Provincial Level 3 (under 13)

Owen Harbo won the Silver medals on pommel horse, rings and vault, brought home the 5th place ribbon on parallel bars, took home the 6th place ribbons on floor and high bar to come home as the All Around Provincial Champion!!

Liam Barber took home the 7th place ribbon on pommel horse, took the 8th place ribbon on rings, brought home 10th place on vault, finished 12th on both floor and high bar, placed 18th on parallel bars to come home in 12th All Around.

River Wangler placed 21st on floor, rings and vault, brought home 23rd on parallel bars, finished 26th on pommel horse and 28th on high bar to come home in 28th place in the All Around.

Level 1 boys (Level 1 boys compete for a Gold, Silver or Bronze status, rather than placement.)

Benjamin Pechter received a Silver status on floor, pommel horse, rings, vault, parallel bars and high bar receiving a Silver status in the All Around.

Callaghan Konyha received a Silver status on the floor, rings, vault, parallel bars and high bar, took a Bronze status on the pommel horse to come home with a Silver status in the All Around.

Noah Kerluck received a Silver status on the floor, rings and vault, received a Bronze status on pommel horse parallel bars and high bar to come home with a Silver status in the All Around.

 

Back Row- L-R: Rihanna Dill, Shyanne Johnson, Ava Levins, Tyza Skuse, Brooklyn Batch, Ksenia Stansell, Jordan Loock, Janika Scriba, Ariana Mullett.
Mid Row L-R: Miley Konrad, Kaylie Lofstrom, Rayne Loock, Isabelle Alsager, Noah Kerluck, River Wangler, Callaghan Konyha, Ben Petcher
Front Row L-R: Paityn Giesbrecht, Anna Harris, Ayla Wheatley, Chloe Stewart and Scarlett Walker
On the floor Carson Ogg and Nathan Kerluck
Missing are: Shea Bridgen, Isabella Michael, Jadea Wilson, Ava Lee, Thea Gavel, Grace Fraser, Halee Toohey, Sophie Pallan, Owen Harbo and Liam Barber.
Nathan Kerluck demonstrating an “L” sit on rings.
Tyza Skuse competing a Wolf Leap in front of judges.

High School Provincial Championships

 

The High School athletes had a very successful competition this year at their Provincial Championships held at Moscrop Secondary in Burnaby from March 8th – 10th.  For some it was their very first Championships, as a Grade 8 or 9, and for others it was their last as a Grade 12.  For the majority of the year, these athletes train at our local Campbell River Gymnastics Association and their hard work in training paid off as they qualified for for Provincial Championships this year.

Here are the placements as divided by the schools that they represent:

Ecole Phoenix Secondary
Claire Pollock competed in her first ever High School Gymnastics as a WAG Level 3.  This was the largest number or registered athletes for this level to date with a final count of 72!

Claire scored well in all of her routines, earning her a 5th place on Vault, 28th on Bars, 8th on Beam, 8th on Floor, and an amazing All Around score to give her 10th place!  Congratulations, Claire!

Carihi Secondary
Kamryn Brown also competed in the very full Level 3.  Her efforts and routines helped her bring home a 12th place on vault, 29th on bars, 16th on beam, 7th on floor, and a 19th in the All Around.

Rhys Loland also competed in his very first High School Provincials! He competed as a MAG Level 2 and came home with a 7th place on Floor, 8th on Pommel Horse, 6th on Rings, 8th on Vault, 7th on Parallel Bars, 7th on High Bar, and finally an 8th in the All Around.

Riley Michaels, another first-timer for High Schools, did very well against his competition as a MAG Level 5.  His efforts earned him a 2nd place on Floor, 3rd on Pommel Horse, 3rd on Rings, 3rd on Vault, 4th on Parallel Bars, 3rd on High Bar, and a 3rd place in the All Around.  Level 5 for both MAG and WAG is the highest level of achievement in High School Gymnastics, so the competition was high – congratulations, Riley!

Timberline Secondary
Leah Anderson is a Grade 12 athlete who has competed in High Schools for the past three years, and her efforts this year put her in a new competitive level as a WAG Level 4.  Her competition earned her a 16th on Vault, 20th on Bars, 17th on Beam, 18th on Floor, and 20th in the All Around.  Another great achievement was earning herself a $400 Bursary provided by Will Erichson of E-Stunts Performance Ltd. Congratulations, Leah, and good luck in your future!

Liam Deagle is another Grade 12 athlete who competed for his first High School Provincial Championships, but has previously competed as a National Open Athlete.  This past month he competed as a MAG Level 5, and earned himself a 3rd place on Floor, 2nd on Pommel Horse, 1st place on Rings, 2nd on Vault, 1st place on Parallel Bars, 2nd on High Bar, and 2nd place in the All Around.  Liam also received a Bursary of $3,400.00 from Mr. Erichson! Congratulations on your competition, as well as your acceptance to UA and beginning training at their Gymnastics facility in the Fall.

Congratulations to all of the student athletes who represented their schools in amazing ways, and will continue to do so in the years to come!

HS Provincials

 

Provincial vault champions for Campbell River!!

On the weekend of April 7-9th the Campbell River Gymnastics Association came home from Port Coquitlam with three Provincial Champions on the vault.
Janika Scriba, competing in the JO level 9 division won Gold on vault followed up with a Silver medal on the bars.
Alexandra Smith competed in the JO Level 5 division also brought home a Gold on vault.
Carson Ogg rounded out the Provincial Champions on vault in the Men’s Provincial 4 division adding to it with a Silver medal on parallel bars and a Bronze medal on the floor.
Other medalists from CR included JO level 7 Tyza Skuse who won a Bronze medal on bars, and Hannah Sommer who captured two Silver medals, one on the vault and one on the bars.
Riley Michael who competed in the Men’s Level 4 13 and older division came home with two Bronze medals, one on the pommel horse and one on the vault.
Nathan Kerluck rounded out the medal winners finishing with two Bronze medals, one on the vault and one on the rings.
A strong year for these athletes and many others who had a great Provincials.
The following are all the results from the Provincial Championships.

JO Level 9 1999- 2003
Janika Scriba won the Gold medal on vault, captured the Silver medal on the bars, finished 8th on beam and 14th on floor to come home in 6th place in the All Around.
Brooklyn Batch took the 6th place ribbon on bars, placed 13th on beam, finished 17th on vault and 17th on floor to come home in 12th place in the All Around.

JO Level 9 2004-2006
Chloe Doyon took 12th place on floor, placed 14th on vault, finished 15th on beam and 17th on bars to come home in 17th place in the All Around.

JO Level 8 2003
Olivia Miles placed 14th on both beam and floor, finished 15th on bars and 16th on vault to come home in 18th place in the All Around.

JO Level 8 2004-2007
Ksenia Stansell placed 9th on vault, took 10th place on floor, finished 14th on bars and 16th on beam to come home in 10th place in the All Around.

JO Level 7 2004-2005
Tyza Skuse won the Bronze medal bars, placed 8th on the beam, finished 16th on the vault and 19th on floor to come home in 4th place in the All Around.

JO Level 7 2006-2008
Hannah Sommer captured the Silver medals on both vault and floor, took 5th place on bars, finished 14th on beam to come home in 4th place in the All Around.
Jordan Loock won the 4th place ribbon on vault, placed 10th on floor, finished 15th on bars and 18th on beam to come home in 12th place in the All Around.

JO Level 6 2006
Jadea Wilson captured the 5th place ribbon on floor, placed 12th on beam, finished 13th on bars and 24th on vault to come home in 16th place in the All Around.

JO Level 6 2003
Isabella Michael won the 6th place ribbon on floor, placed 7th on bars, finished 9th on vault and 11th on beam to come home in 7th place in the All Around.

JO Level 6 2004
Claire Pollock captured 5th place on floor, placed 15th on bars, finished 17th on vault and 28th on beam to come home in 18th place in the All Around.
Cailey Goddyn placed 21st on both floor and bars, took 27th on beam, finished 28th on vault to come home in 26th place in the All Around.

JO Level 5 2003-2006
Alexandra Smith captured the Gold medal on vault, placed 13th on bars, finished 18th on floor and 23rd on beam to come home in 13th place in the All Around.
Kaitynn Beaulieau took 10th place on bars, placed 14th on beam, finished 26th on floor and 27th on vault to come home in 22nd place in the All Around.
Makena Movold placed 13th on the vault, took 21st on bars, finished 23rd on floor and 25th on beam to come home in 25th place in the All Around.

Men’s Provincial 4 13 and older
Riley Michael captured the Bronze medals on both pommel horse and vault, placed 5th on rings and 6th on parallel bars, finished 8th on both floor and high bar to come home in 6th place in the All Around.

Men’s Provincial 4 under 13
Carson Ogg won the Gold medal on vault, captured the Silver medal on parallel bars, took home the Bronze medal on floor, took 7th on both pommel horse and rings, finished 8th on high bar to come home in 4th place in the All Around.

Men’s Provincial 3 under 13
Jackson Martin won the 4th place ribbon on parallel bars, took the 5th place ribbon on floor, placed 9th on both rings and vault, finished 10th on pommel horse and 11th on high bar to come home in 4th place in the All Around.
Nathan Kerluck captured the Bronze medals on rings and vault, took the 9th place on high bar, placed 16th on the floor, finished 17th on pommel horse and 22nd on parallel bars to come home in 11th place in the All Around.
Liam Barber took the 8th place on floor, placed 10th on high bar, took 17th on rings and 19th on parallel bars, finished 25th on vault and 27th on pommel horse to come home in 19th place in the All Around.

Men’s Provincial 1 *(scores based on a score standard per event either Gold, Silver or Bronze)
David Price captured Silver status on floor, rings, vault and parallel bars, took a Bronze status on pommel horse and high bar to come home with a Silver status in the All Around.
Michael Kastashchuk received a Gold status on vault, captured a Silver status on floor, pommel horse ring and parallel bars, took a Bronze status on high bar to come home with a Silver status in the All Around.
Lukas Pesicka captured a Silver status on floor, pommel horse, rings, vault and parallel bars, took a Bronze status on high bar to come home with a Silver status in the All Around.
Peter Kastashchuk won a Gold status on vault, captured a Silver status on rings and parallel bars, took a Bronze status on floor, pommel horse and high bar to come home with a Bronze status in the All Around.
Kaos Hyatt captured a Silver status on floor, rings and vault, took a Bronze status on pommel horse, parallel bars and high bar to come home with a Bronze status in the All Around.
Michael Sader captured a Silver status on rings, vault and parallel bars, took a Bronze status on floor, pommel horse and high bar to come home with a Bronze status in the All Around.
Trent Thompson captured a Silver status on vault, took a Bronze status on floor, pommel horse, rings, parallel bars and high bar to come home with a Bronze status in the All Around.

Congrats to all the athletes!!

Prov-1- web Prov-2-web Prov-3-web Prov-5-web

CR gymnasts qualify for provincial championships

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent a group of athletes to Port Alberni for the Mount Arrowsmith competition. The girls combined for 14 medals and 2 athletes in the top 3 including one All Around Champion! This competition was a trial event for the athletes to qualify for the JO LEVEL 5 and 6 athletes for the Provincial Championships held in Coquitlam in early April.
Congratulations to Jadea Wilson, Isabella Michael, Cailey Goddyn and Claire Pollock for earning spots to Provincials. We are still waiting on Wild cards to see if we have more athletes qualify!
Note: JO Level 7 and higher athletes automatically qualify for Provincials! Below are the results of the competition.

JO LEVEL 7 ALL AGES

Tyza Skuse captured the Gold medals on vault and bars, won the Silver medal on floor and finished 5th on beam to come home as the ALL AROUND CHAMPION!

JO LEVEL 6 2002-2004

Isabella Michael won the Silver medal on bars, captured the 4th place ribbon on floor, finished 7th on vault and 10th on beam to come home in 4th place in the All Around.

Cailey Goddyn captured the Silver medal on bars, placed 12th on the vault, finished 13th on floor and 15th on beam to come home in 10th place in the All Around.

Claire Pollock won the Silver medal on vault, placed 11th on floor, finished 12th on beam and 13th on the bars to come home in 13th place in the All Around.

JO LEVEL 6 2005-2007

Jadea Wilson captured the Gold medal on vault, took the 4th place ribbon on bars, finished 7th on both beam and floor to come home in 4th place in the All Around.

Ava Lee won the 8th place ribbons on both vault and beam, placed 9th on floor and finished 11th on bars to come home in 10th place in the All Around.

JO LEVEL 5 ALL AGES

Alexandra Smith captured the Gold medal on vault, captured a Bronze medal on bars, placed 4th on floor, finished 12th on beam to come home in 4th place in the All Around.

Kaitlynn Beaulieau won the 4th place ribbon on beam, placed 7th on vault, finished 9th on bars and 10th on floor to come home in 7th place in the All Around.

Makena Movold took the 5th place ribbon on beam, placed 8th on vault, finished 11th on bars and 12th on the floor to come home in 10th place in the All Around.

Rayne Loock finished in 9th place on vault and beam, placed 11th on bars, finished 13th on floor to come home in 14th place in the All Around.

JO LEVEL 4 All AGES

Ayla Wheatley captured the Silver medal on vault, took the 6th place ribbon on bars, finished 7th on floor and 10th on beam to come home in 4th place in the All Around.

Michaela Pontious won the Gold medal on the vault, captured the 4th place ribbon on beam, finished 10th on floor and 12th on bars to come home in 7th place in the All Around.

Alexis Reise won the 5th place ribbon on beam, placed 9th on floor, finished 11th on both bars and vault to come home in 11th place in the All Around.

Miley Konrad won the 9th place ribbon on bars, placed 12th on the beam, finished 13th on floor and vault to come home in 13th place in the All Around.

JO LEVEL 3 2004-2006

Sierra Goddyn Captured the Bronze medal on beam, won the 7th place ribbon on floor, finished 9th on vault and 9th on bars to come home in 7th place in the All Around.

Brieanna Collie won the 5th place ribbon on vault, placed 10th on floor, finished 11th on beam and 14th on bars to come home in 12th place in the All Around.

Avery Larose took home an 8th place ribbon on vault, placed 12th on bars, finished 13th on floor and 16th on beam to come home in 13th place in the All Around.

Shyanne Johnson captured the 4th place ribbon on bars, placed 11th on vault, finished 13th on beam and 17th on floor to come home in 14th place in the All Around.

Madison Thoms placed 15th on the vault and beam and finished 16th on bars and floor to come home in 16th place in the All Around.

JO LEVEL 3 2007-2009

Ava Levins captured the Silver medal on vault, won the 4th place ribbon on beam, finished 5th on bars and 6th on the floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

 

 

CR Gymnasts show strong performances at the Provincial Championships

Campbell River GYmnasticsProvincials 2016-72

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent a group of athletes to the Provincial Championships.
The field was highly competitive, more so than most years. Every tenth of a point mattered in this competition with only a few tenths of a point separating the top 10 in most levels.
The highlights of the competition include Olivia Miles becoming an all around Provincial Champion in the JO (Junior Olympic) 7 division, as well as performing a free hip to handstand for the first time in competition and capturing the Provincial title on the bars.
Brooklyn Batch became the Provincial Champion on bars in the JO 8 division, becoming the alternate for the JO 8 team to the Western Canadian Championships missing the team by less then 0.05 of a mark.
Shea Bridgen became the Provincial Champion on the floor in the JO level 5 division finishing 4th in the All Around.
Hannah Sommer became a two time medalist, the Provincial Champion on the bars and won the Bronze medal on the vault in JO 6.
Liam Deagle captured the Bronze medal on parallel bars in the National Open category and qualified for the Canadian Championships!
Riley Michael captured a Silver medal on his floor routine and a Bronze medal on pommel in Men’s level 4.
Janika Scriba competed an amazing yurochenko pike with a stuck landing to get 4th place just edged out of a medal.

The JO 6 zone 6 team captured the Bronze medal as a team. Congrats to all the JO 6 team!
Mackenzie Henderson performed a tsuk tuck for the first time in competition.
We had many top 10 finishes in the all around and on events. Fantastic work and a job well done. Below are all the results.

JO 5 2006-2008
Jadea Wilson received an 8th place ribbon on beam, finished 12 on both bars and vault, placed 25th on floor to come home in 15th place in the All Around.
Ava Lee placed 26th on vault and beam, took 27th on floor, finished 30th on bars to come home in 30th place in the All Around.

JO 5 2000-2005
Shea Bridgen became Provincial Champion on the floor, took home 9th place ribbons on bars and beam, placed 10th on vault to come home in 4th place in the All Around.

JO 6 2006-2007
Hannah Sommer became Provincial Champion on bars, captured the Bronze medal on vault, placed 8th on floor and 17th on beam to come home in 7th place in the All Around.
Jordan Loock took home an 8th place ribbon on bars, a 10th place ribbon on vault, finished 12th on beam and 13th on floor to come home in 11th place in the All Around.

JO6 2005
Ellie Anderson finished 15th on vault, placed 17th on the bars, finished 21st on floor and 24th on beam to come home in 23rd place in the All Around.

JO 6 2004 before June
Cailey Goddyn placed 12th on the bars, took 14th spot on floor, finished 17th on vault and 20th on beam to come home in 15th place in the All Around.
Kayla Glover placed 14th on bars, took 16th on vault, finished 21st on floor and beam to come home in 21st in the All Around.

JO 6 2004 after June
Tyza Skuse took home 5th place ribbons on both floor and vault, placed 12th on bars and 15th on beam to come home in 9th place in the All Around.
Isabella Michael took 7th place on floor, took an 8th place ribbon on vault, placed 11th on beam and 14th on bars to come home in 12th place in the All Around.

JO 6 1998-2001
Tyra Moore won a 7th place ribbon on floor, finished 13th on beam, placed 19th on bars and 20th on vault to come home in 19th place in the All Around.

JO 7 2004-2007
Nya Chailler won the 4th place ribbon on bars, placed 6th on vault, 7th on floor and 17th on beam to come home in 7th place in the All Around.
Ksenia Stansell placed 18th on vault, took 21st on floor, finished 26th on beam and 29th on bars to come home in 29th in the All Around.

JO 7 2003
Olivia Miles became Provincial Champion on the bars, took the 5th place ribbon on floor, finished 6th on beam and 13th on vault to come home as the All Around Provincial Champion!

JO 8 2002-2003
Brooklyn Batch became the Provincial Champion on the bars, took the 6th place ribbon on vault, finished 10th on floor and 18th on beam to come home in 4th place in the All Around.

JO 8 1999-2001
Mackenzie Henderson took home 14th place on beam, placed 20th on both floor and bars, finished 23rd on vault to come home in 20th place in the All Around.

JO 9 2003-2005
Chloe Doyon took 15th on beam, took 17th place on bars, finished 19th on vault and 21st on floor to come home in 17th place in the All Around.

JO 9 1997-2002
Janika Scriba won the 4th place ribbon on vault, took 11th on beam, finished 13th on bars and 17th on floor to come home in 13th in the All Around.

Level 1 boys
Khayam Siah received a Silver status for his floor, rings, vault, and high bar, took a Bronze status for pommel horse and parallel bars to come home with a Silver status in the All Around.
Liam Goldrup captured a Gold status on vault, received Silver status on floor and high bar, took a Bronze status on pommel horse, rings and parallel bars, to come home with a Bronze status in the All Around.
Lucas Pesicka received a Silver status on floor, rings vault and high bar, took a Bronze status on pommel horse and parallel bars and came home with a Bronze status in the All Around.

Level 3 boys under 13 years old
Nathan Kerluck won a 7th place ribbon on rings, took 9th on both pommel horse and parallel bars, placed 13th on high bar, finished 15th on vault and 18th on floor to come home in 10th place in the All Around.
Jackson Martin took 10th place on the floor, placed 15th on pommel horse, was 22nd on both parallel bars and high bar, finished 25th on rings and 27th on vault to come home in 21st in the All Around.
Liam Barber placed 19th on rings, took 20th on parallel bars, was 23rd on vault finished 24th on both floor and high bar, took 27th on pommel horse to come home in 24th in the All Around.

Level 4 under 13
Carson Ogg won the 5th place ribbon on floor, placed 6th on the vault, took the 7th place ribbon on parallel bars, took 8th on pommel horse and finished 9th on both rings and high bar to come home in 9th place in the All Around.

Level 4 over 13
Riley Michael captured the Silver medal on floor, won the Bronze medal on pommel horse, placed 4th on parallel bars and 5th on rings to come home in 9th place in the All Around.

National Open
Liam Deagle won the Bronze medal on parallel bars, took the 4th place ribbons on rings and high bar, placed 5th on floor, finished 6th on vault and 8th on pommel horse to come home in 5th place in the All Around, landing him a spot in the Canadian Championships. Congratulations.
Quinn Kuschel-Ross took the 4th place ribbon on parallel bars, placed 6th on rings, placed 7th on pommel horse, received 8th on high bar, finished 10th on floor to come home in 10th place in the All Around.

Congrats athletes!!

Cr Gymnast qualify for the Provincial Championships

Campbell River GymnasticsPort Alberni 16-72

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent a large team of girls to the Mount Aerosmith competition held in Port Alberni.
For the Junior Olympic (JO) Levels 5 and 6, this competition was for a birth to the Provincials Championships. 7 athletes earned spots including 4 more wild card spot for a total of 11 athletes qualifying for Provincials.
Highlights include Jordan Loock, Hannah Sommer and Shea Bridgen competing a back handspring for the first time. The athletes combined for 25 medals, 5 athletes in the top 3 all around and one All Around Champion.
Here are the results:

JO Level 7 (all ages)
Olivia Miles captured the Gold medal on the bars, won the Bronze medal on beam, placed 4th on floor and 5th on the vault to come home with the Silver medal in the All Around.

JO Level 6 2005
Jordan Loock brought home the Silver medal on bars, took the 4th place ribbons on vault and beam, placed 5th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.
Hannah Sommer captured the Gold medals on both vault and floor, took the 4th place ribbon on bars, finished 6th on beam to come home in 4th place in the All Around.
Ellie Anderson won the Bronze medal on beam, took home 5th place ribbons on vault and bars, placed 6th on floor to come home in 5th place in the All Around.

JO level 6 2004
Tyza Skuse captured the Bronze medal on vault, won 4th place ribbons on both bars and floor, placed 10th on the beam to come home in 4th place in the All Around.
Isabella Michael won the Bronze medal on floor, took the 6th place ribbons on bars and beam, placed 10th on vault to come home in 6th place in the All Around.
Cailey Goddyn brought home the 5th place ribbon on bars, took 7th place on floor, placed 12 on vault and 14th on the beam to come home in 11th place in the All Around.
Kayla Glover took 12 place on bars, placed 13th on beam, finished 14th on vault and 15th on floor to come home in 14th place in the All Around.

JO level 6 2003
Tyra Moore took the 7th place ribbons on bars, beam and floor, finished 8th on vault to come home in 7th place in the all around.

JO level 5 all ages
Jadea Wilson captured the Gold medals on vault, bars and beam, brought home the Silver medal on floor to come home as the All Around Champion!!
Shea Bridgen won the Gold medal on floor, captured the Silver medal on vault, took the Bronze medal on bars, placed 4th on the beam to come home with the Silver medal in the All Around.
Ava Lee captured the Silver medal on beam, won the Bronze medal on vault, finished 4th on floor and 5th on bars to come home with the Bronze medal in the All Around.

JO level 4 all ages
Kaitlyn Beaulieau captured the Bronze medal on vault, took the 5th place ribbon on bars, finished 8th on both beam and floor to come home in 4th place in the All Around.
Katrina Dion won the Gold medal on bars, took the 6th place ribbon on floor, finished 12th on beam and 14th on vault to come home in 6th place in the All Around.
Makena Movold captured the Silver medal on vault, took the 8th place ribbon on bars, placed 13th on beam and floor to come home in 10th place in the All Around.
Michaela Pontious won the 6th place ribbon on vault, placed 12th on the floor, finished 13th on bars and 14th on the beam to come home in 14th place in the All Around.

JO level 3 2006
Sierra Goddyn captured 4th place on the vault, won the 9th place ribbon on floor, finished 10th on bars and 13th on the beam to come home in 11th place in the All Around.
Ava Levins won the 7th place ribbon on the vault, placed 11th on floor and beam, finished 13th on the bars to come home in 12th place in the All Around.
Brieanna Collie took 12th place on bars, beam and floor, finished in 13th place on the vault to come home in 13th place in the All Around.

JO 3 2005
Anyah Matheson captured the 4th place ribbon on vault, placed 10th on floor, finished 11th on bars and beam to come home in 11th place in the All Around.

Congrats Athletes!!