CR Gymnasts flip flop and fly in Comox

The Campbell River Gymnastics Association sent a small army to compete in the annual Pajama party competition held in Comox on February 10th and 11th. The girls and boys had a great competition combining for over 20 medals including 4 athletes finishing in the top 3 in the All Around including 2 All Around Champions.

Many of the athletes show cased new skills. Jackson Martin added a back layout 1 and a half twist on the floor, a maghar travel on the pommel horse, a double back off the rings, and a tsuk tuck on the vault. Nathan Kerluck added a back layout on the floor, and a front handspring full off the vault. A strong start to the year for the athletes! The following are the results of the competition.

Girls JO 6A division

Jadea Wilson captured the Gold medal on the bars, won Silver medals on both beam and floor, finished 5th on vault to come home with the Silver medal in the All Around, only .28 out of first place!

Ava Lee won the Silver medal on bars, captured the Bronze on beam, placed 4th on floor, finished 7th on vault to come home in 4th place in the All Around.

Makena Movold captured a Silver medal on vault, placed 5th on the bars, finished 7th on both beam and floor to come home in 7th place in the All Around.

Girls JO 6B division

Alexandra Smith won the Gold medal on vault, captured Silver medals on both bars and floor, finished 6th on the beam to come home as the All Around Champion!

Kaitlynn Beaulieu captured the Bronze medals on both bars and floor, placed 4th on beam and 5th on the vault to come home in 4th place in the All Around.

Girls JO 5

Rihanna Dill won the 6th place ribbons on both bars and beam, placed 7th on both vault and floor to come home in 5th place in the All Around.

Alexis Reise captured the 4th place ribbon on beam, took home the 5th place ribbons on vault and floor and finished 7th on bars to come home in 6th place in the All Around.

Grace Lelliot won the 4th place ribbon on vault, took the 5th place ribbon on bars, finished 6th on floor and 7th on beam to come home in 7th place in the All Around.

Girls JO 4A division

Myah Ward captured the 4th place ribbons on both vault and bars and took the 5th place ribbons on both beam and floor to come home in 5th place in the All Around.

Lila Tree won the Silver medal on bars, captured the 6th place ribbon on the vault, finished 7th on floor and 9th on the beam to come home in 6th place in the All Around.

Girls JO 4B division

Michaela Pontious captured the Gold medal on the vault, won the Silver medal on beam, took the 6th place ribbon on bars and finished 8th on floor to come home in 4th place in the All Around.

Shyanne Johnson won the 4th place ribbon on beam, took the 5th place ribbon on bars, finished 6th on floor and 8th on the vault to come home in 6th place in the All Around.

Ava Levins won the Bronze medal on vault, captured the 6th place ribbon on beam, finished 8th on bars and 9th on the floor to come home in 7th place in the All Around.

Girls JO 3A division

Sophia Mayers won the Bronze medal on vault, captured the 4th place ribbon on beam, placed 7th on floor and 9th on bars to come home in 5th place in the All Around.

Grace Fraser won the 7th place ribbon on vault, took 10th place on both bars and floor, finished 11th on beam to come home in 10th place in the All Around.

Sophie Pallan captured the 4th place ribbon on beam, won the 8th place ribbon on vault, finished 13th on both bars and floor to come home in 11th place in the All Around.

Chloe Stewart won the 10th place ribbon on beam, placed 11th on both vault and bars, finished 14th on floor to come home in 13th place in the All Around.

Arianne Mullett won the 8th place ribbon on beam, took the 10th place ribbon on vault, finished 11th on floor and 14th on bars to come home in 14th place in the All Around.

Girls JO 3B division

Isabelle Alsager won the 6th place ribbon on vault, took the 10th place ribbon on beam, finished 12th on floor and 13th on bars to come home in 12th place in the All Around.

Girls JO3C division

Alyssa Wood captured the 6th place ribbon on floor, took the 8th place ribbon on vault, finished 11th on both bars and beam to come home in 10th place in the All Around.

Sophia Andersen-Roberts won the 10th place ribbon on beam, took 11th place on floor, finished 13th on both vault and bars to come home in 12th place in the All Around.

Bayla Wilson placed 12th on vault, bars and beam and finished 14th on the floor. Bayla came home in 14th place in the All Around.

Boys Provincial 4 division

Jack Martin captured the Gold medals on floor, pommel horse, vault and parallel bars while winning the Silver medals on rings and high bar to come home as the All Around Champion.

Nathan Kerluck won the Gold medals on rings and high bar and captured the Silver medals on floor, pommel horse, vault and parallel bars to come home with the Silver medal in the All Around.

Boys Provincial 1

Unfortunately results for Level 1 Boys were not available at time of printing.

Chimo18

jack-martin-gold-vault

CR gymnasts start the season strong!

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent athletes to 2 different competitions on the weekend, (Winterfest in Coquitlam and the Chimo competition in Comox) combining for over 60 medals including 10 top 3 finishers and 4 All Around Champions! The athletes have been working hard since the end of last season to demonstrate new skills learnt through the off season.

New skills include Janika Scriba competing backhand spring backhand spring and switch leap back tuck on the beam and a pirouette on the bars, Brooklyn Batch competing back layout 1&half twist, front tuck front tuck on floor, aerial and back layout full twist off of beam and a pirouette on the bars.
Chloe Doyon competed a double turn and a switch leap on the beam, a wolf full on the floor and a pirouette on the bars.
Ksenia Stansell competed a tsuk tuck for the first time on vault and added a roundoff back tuck dismount to beam along with a tour jete half on the floor.
Nya Chailler added a whip back tuck on the floor, a handspring full on the vault, pirouette on bars, roundoff back tuck and backhand spring backhand spring on the beam.
Olivia Miles added a back full and a front tuck front tuck on the floor and competed a roundoff back tuck off the beam.
Hannah Sommer added front tuck front tuck to her floor routine, giant on bars, walkover, walkover and roundoff back tuck off of the beam.
Jordan Loock added a giant on bars, backhand spring back handspring and round off back tuck off beam.
Tyza Skuse added a giant on bars, front tuck and walkover backhand spring on beam, and a front handspring front tuck on the floor.
Isabella Michael added a back walkover on the beam.
Jadea Wilson added cast flyaway on bars and back walkover back tuck off beam.
Shea Bridgen added front pike and back layout on floor, press handstand on beam.
Kaitlyn Beaulieu added front tuck and roundoff back-handspring back tuck on the floor, and back walkover and full turn on the beam.
Ava Lee added an aerial, switch leap and front handspring front tuck on the floor and press handstand and back tuck off the beam.
Makena Movold added free hip circle and flyaway on bars, front tuck and roundoff backhand spring back tuck on floor, and back extension and full turn on beam.
Jack Martin added a front tuck full on the floor. Many new athletes competed for the first time thus adding many more new skills done in competition!
Congratulations to all athletes!! Here are the results from the two competitions.

Winterfest (Coquitlam)

JO Level 9 all ages

Janika Scriba took home 5th place ribbons on both bars and floor, finished 7th on the vault and 10th on beam to come home in 8th place in the All Around.

Chloe Doyon won the 4th place ribbon on vault, placed 8th on the beam, finished 11th on floor and 12th on bars to come home in 12th place in the All Around.

Brooklyn Batch captured the Silver medal on the vault, took 7th on floor, finished 12th on beam and 13th on bars to come home in 13th in the All Around.

JO LEVEL 8 2000-2003

Olivia Miles won the Bronze medal on the bars, finished 6th place on beam, took home 7th on floor and vault to come home in 7th place in the All Around.

JO LEVEL 8 2004-2005

Ksenia Stansell captured the Silver medal on bars, finished 4th on vault, took 5th place on beam and 6th on floor to come home in 5th place in the All Around.

Nya Chailler won the Bronze medal on the beam, took 5th place on both floor and bars and came in 6th on vault to finish in 6th place in the All Around.

Winterfest17-web

Chimo Competition (Comox)

JO LEVEL 7 ALL AGES

Hannah Sommer captured the Gold medal on bars, took the Silver medals on vault and floor, and won the Bronze medal on beam to come home as the ALL AROUND CHAMPION!

Tyza Skuse won Bronze medals on vault and bars, took 6th place on the beam and finished 9th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

Jordan Loock took the 6th place ribbon on vault, finished 9th on the beam, placed 11th on bars and floor to come home in 10th place in the All Around.

JO LEVEL 6 2002-2004

Claire Pollock captured the Silver medal on vault, won the Bronze medal on bars, placed 9th on beam and 14th on floor to come home as the ALL AROUND CHAMPION!!

Cailey Goddyn won the Silver medal on the bars, placed 6th on vault, finished 7th on beam and 13th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

Isabella Michael won the 4th place ribbons on vault and bars, finished 15th on both beam and floor to come home in 10th place in the All Around.

JO LEVEL 6 2005-2007

Jadea Wilson won the Gold medal on bars, captured the Silver medals on both vault and beam, placed 6th on floor to come home as the ALL AROUND CHAMPION!!

Shea Bridgen captured the Gold medals on vault and beam, won the Bronze medal on floor and finished 4th on bars to come home with the Bronze medal in the All Around.

Ava Lee won the Bronze medal on vault, took the 8th place ribbon on bars, finished 9th on beam and 11th on floor to come home in 9th place in the All Around.

JO LEVEL 5 ALL AGES

Alexandra Smith captured the Silver medals on bars and vault, placed 7th on the floor and 12th on beam to come home in 4th place in the All Around.

Makena Molvold won the Bronze medal on vault, placed 11th on bars, 12th on the floor, finished 13th on beam to come home in 12th place in the All Around.

Kaitlynn Beaulieau took home the 8th place ribbon on vault, placed 10th on bars and 11th on beam, finished 13th on floor to come home in 13th place in the All Around.

JO LEVEL 4 AGES 2003-2006

Michaela Pontious won the Bronze medal on vault, took home the 4th place ribbon on bars, placed 9th on floor and 15th on the beam to come home in 10th place in the All Around.

Amanda Henderson brought home 10th place ribbons on both bars and vault, finished 12th on both beam and floor to place 13th in the All Around.

JO LEVEL 4 AGES 2007-2009

Rayne Loock captured the Silver medal on bars, took home the 5th place ribbon on vault, placed 6th on floor and 10th on beam to come home in 6th place in the aAll Around.

Ayla Wheatley won the Bronze medal on vault, took home 7th place ribbons on both beam and floor, finished 8th on bars to come home in 7th place in the All Around.

Rihanna Dill won the 6th place ribbon on beam, placed 9th on both bars and floor, came in 10th on vault to come home in 9th place in the All Around.

Alexis Reise captured the 7th place ribbon on vault, placed 8th on the beam, finished 9th on bars and 10th on the floor to come home in 10th place in the All Around.

Miley Konrad won the 6th place ribbon on bars, place 11th on vault, bars and floor and came home in 11th place in the All Around.

JO LEVEL 3 AGES 2005-2006

Brieanna Collie won the 7th place ribbon on vault, took the 9th place on floor, finished 10th on bars and 11th on beam to come home in 10th place in the All Around.

JO LEVEL 3 AGES 2006-2007

Ava Levins brought home the 6th place ribbons on both vault and floor, finished 10th on bars and 13th on the beam to come home in 9th place in the All Around.

Maddison King won the 9th place ribbon on beam, place 13th on the floor, finished 14th on both vault and bars to come home in 13th place in the All Around.

Sophia Anderson-Roberts placed 13th on both vault and bars and finished 14th on both beam and floor to come home in 14th place in the All Around.

JO LEVEL 3 AGES 2008-2009

Mya Ward placed 11th on both beam and floor and finished 13th on both vault and bars to come home in 11th place in the All Around.

Lila Tree took the 9th place ribbon on bars, placed 11th on vault, finished 12th on beam and 13th on the floor to come home in 12th place in the All Around.

Ellie Purdy captured the 9th place ribbon on vault, placed 12th on both bars and floor, finished 13th on the beam to come home in 13th place in the All Around.

HIGH SCHOOL LEVEL 3

Jasmine Duguay won the Gold medal on vault, captured the Silver medal on bars, placed 6th on beam and 7th on floor to come home as the ALL AROUND CHAMPION!

Leah Anderson captured the Silver medals on both vault and floor, placed 8th on bars and 12th on beam to come home in 4th place in the All Around.

Kamryn Brown won the Bronze medal on vault, took home 4th place on floor, placed 7th on bars and 13th on beam to come home in 5th place in the All Around.

Jillian Frank captured the Silver medal on beam, placed 5th on bars, finished 10th on floor and 13th on vault to come home in 8th place in the All Around.

Ruby Nicholoff won the Bronze medal on bars, placed 7th on beam, finished 11th on floor and 12th on vault to come home in 10th place in the All Around.

BOYS LEVEL 3 ALL AGES

Nathan Kerluck won the Gold medals on floor, pommel horse, parallel bars and high bar, captured the Bronze medals on rings and vault to come home as the ALL AROUND CHAMPION!!!

Jackson Martin won the Gold medal on vault, captured the Silver medals on floor, pommel horse, rings and high bar and won the Bronze medal on parallel bars to come home with the Silver medal in the All Around.

Liam Barber won the Gold medal on rings, captured the Silver medal on vault, won the Bronze medals on floor, pommel horse and parallel bars, and finished 4th on high bars to come home with the Bronze medal in the All Around.

BOYS LEVEL 1 ALL AGES

*ATHLETES IN THIS LEVEL RECEIVE A STATUS OF GOLD, SILVER OR BRONZE BASED ON THEIR SCORES

David Price won Gold status on vault, took home Silver status for floor, rings, parallel bars and high bar, and grabbed a Bronze status on pommel horse to come home with a Silver status for the All Around.

Michael Kastashchuk captured Gold status on floor and vault, won a Silver status on rings and parallel bars, took a Bronze status on pommel horse and high bar to finish with a Silver status in the All Around.

Liam Goldrup captured Gold status on vault, won silver status on floor, rings, parallel bars and high bar and came up with Bronze status on pommel horse to come home with a Silver status in the All Around.

Lucas Pesicka captured Gold status on floor and vault, and won a Silver status for pommel horse, rings, parallel bars and high bar to come home with a Silver status in the All Around.

Peter Kastashchuk won a Gold status on the vault, captured Silver status on floor, pommel horse and rings, finished with Bronze status on parallel bars and high bar to come home with a Bronze status in the All Around.

Trent Thompson won a Gold status on the vault, captured a Silver status on floor and rings, and took home Bronze status on pommel horse, parallel bars and high bar to come home with a Bronze status for the All Around.

Michael Sader captured a Gold status on vault, won a Silver status on floor and rings, and came home with a Bronze status on pommel horse, parallel bars and high bar to finish with a Bronze status for the All Around.

Chimo17-web

CR Gymnastics thrive in Comox

Campbell River Gymnastics ComoxChimo16-72

30 Athletes from the CR Gymnastics Association represented out club at the annual Pajama Meet held in Comox. Our athletes had a very strong performance coming home with 4 all around champions, 8 more on the podium for top 3 all around finishes, over 60 combined medals and numerous ribbons.“The athletes are stepping up when they get chances and it is fun to watch them perform!”, Coach Sader proclaimed.
New skills for the athletes include Brooklyn Batch performing her roundoff back layout off beam for the first time. Riley Michael added a back tuck flyaway off the p-bars along with a Sivado on the pommel horse, a back layout half turn off the rings and a back full on the floor.
Nathan Kerluck added a free hip to handstand and a giant to his high bar routine. Here is the full results for our club.

Level 1 boys
In Level 1 boys usually compete against a standard (everyone getting Gold, Silver or Bronze) however at this meet the Level 1’s competed for placements.
Lucas Pesicka won a silver medal on vault, placed 4th on floor, finished in 5th spot on pommel, rings, p-bars and high bar to come home in 5th place in the all around.

Level 3 boys
Nathan Kerluck captured the Gold medals on all six apparatus including coming home as the All Around Champion!! Congrats!
Jack Martin won the silver medals on floor, rings and vault and came home with the Silver medal in the all around!
Liam Barber tied for the Silver medal on the floor, captured the bronze medals on pommel horse, rings and vault to come home with the bronze medal in the all around.

Level 4 boys
Riley Michael captured the Gold medals on all six apparatus becoming the All Around Champion!! Congrats!!

Women’s levels JO= Junior Olympic

JO level 3 born in 2006
Sierra Goddyn won a 7th place ribbon on the vault, placed 10th on both bars and beam and finished in 12th on the floor to come home in 12th place in the all around.

JO level 3 born in 2007-2008
Thea Gavel won a silver medal on the vault, captured the bronze on floor, placed 6th on bars and 8th on the beam to come home in 7th place in the all around.
Ayla Wheatley captured the bronze medal on the vault, placed 8th on the bars and floor, and finished in 9th on beam to come home in 9th place in the all around.

JO level 4 born in 2003-2004
Kaitlynn Beaulieau won the bronze medal on beam, placed 5th on the floor, finished in 6th place on both vault and bars to come home in 5th place in the all around.
Amanda Henderson captured a bronze medal on vault, placed 8th on bars, finished 9th on both beam and floor to come home tied for 8th all around.
Melody Bedard took 7th place ribbons on both vault and beam, placed 8th on the floor, finished 9th on the bars to come home in a tie for 8th in the all around.

JO level 4 born in 2005
Michaela Pontious won the 4th place ribbon on beam, took 5th on vault, placed 6th on floor and 9th on bars to come home in 6th place in the all around.

JO level 4 born in 2006-2007
Katrina Dion won the 4th place ribbon on the vault, placed 7th on both bars and floor and came home in 11th on beam to come home in 10th place in the all around.

JO Level 5 all ages
Jadea Wilson captured the gold medal on the bars, won the silver medals on both beam and floor, placed 4th on the vault to come home as the All Around Champion!!! Congrats!!
Shea Bridgen won the gold medal on the floor, captured the silver medal on vault, placed 4th on beam and finished 5th on bars to come home in 3rd place in the all around.
Alexandra Smith captured the silver medal on bars, placed 5th on floor, took home 6th place ribbons on both vault and beam to come home in 4th place in the all around.