Cr Gymnast qualify for the Provincial Championships

Campbell River GymnasticsPort Alberni 16-72

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent a large team of girls to the Mount Aerosmith competition held in Port Alberni.
For the Junior Olympic (JO) Levels 5 and 6, this competition was for a birth to the Provincials Championships. 7 athletes earned spots including 4 more wild card spot for a total of 11 athletes qualifying for Provincials.
Highlights include Jordan Loock, Hannah Sommer and Shea Bridgen competing a back handspring for the first time. The athletes combined for 25 medals, 5 athletes in the top 3 all around and one All Around Champion.
Here are the results:

JO Level 7 (all ages)
Olivia Miles captured the Gold medal on the bars, won the Bronze medal on beam, placed 4th on floor and 5th on the vault to come home with the Silver medal in the All Around.

JO Level 6 2005
Jordan Loock brought home the Silver medal on bars, took the 4th place ribbons on vault and beam, placed 5th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.
Hannah Sommer captured the Gold medals on both vault and floor, took the 4th place ribbon on bars, finished 6th on beam to come home in 4th place in the All Around.
Ellie Anderson won the Bronze medal on beam, took home 5th place ribbons on vault and bars, placed 6th on floor to come home in 5th place in the All Around.

JO level 6 2004
Tyza Skuse captured the Bronze medal on vault, won 4th place ribbons on both bars and floor, placed 10th on the beam to come home in 4th place in the All Around.
Isabella Michael won the Bronze medal on floor, took the 6th place ribbons on bars and beam, placed 10th on vault to come home in 6th place in the All Around.
Cailey Goddyn brought home the 5th place ribbon on bars, took 7th place on floor, placed 12 on vault and 14th on the beam to come home in 11th place in the All Around.
Kayla Glover took 12 place on bars, placed 13th on beam, finished 14th on vault and 15th on floor to come home in 14th place in the All Around.

JO level 6 2003
Tyra Moore took the 7th place ribbons on bars, beam and floor, finished 8th on vault to come home in 7th place in the all around.

JO level 5 all ages
Jadea Wilson captured the Gold medals on vault, bars and beam, brought home the Silver medal on floor to come home as the All Around Champion!!
Shea Bridgen won the Gold medal on floor, captured the Silver medal on vault, took the Bronze medal on bars, placed 4th on the beam to come home with the Silver medal in the All Around.
Ava Lee captured the Silver medal on beam, won the Bronze medal on vault, finished 4th on floor and 5th on bars to come home with the Bronze medal in the All Around.

JO level 4 all ages
Kaitlyn Beaulieau captured the Bronze medal on vault, took the 5th place ribbon on bars, finished 8th on both beam and floor to come home in 4th place in the All Around.
Katrina Dion won the Gold medal on bars, took the 6th place ribbon on floor, finished 12th on beam and 14th on vault to come home in 6th place in the All Around.
Makena Movold captured the Silver medal on vault, took the 8th place ribbon on bars, placed 13th on beam and floor to come home in 10th place in the All Around.
Michaela Pontious won the 6th place ribbon on vault, placed 12th on the floor, finished 13th on bars and 14th on the beam to come home in 14th place in the All Around.

JO level 3 2006
Sierra Goddyn captured 4th place on the vault, won the 9th place ribbon on floor, finished 10th on bars and 13th on the beam to come home in 11th place in the All Around.
Ava Levins won the 7th place ribbon on the vault, placed 11th on floor and beam, finished 13th on the bars to come home in 12th place in the All Around.
Brieanna Collie took 12th place on bars, beam and floor, finished in 13th place on the vault to come home in 13th place in the All Around.

JO 3 2005
Anyah Matheson captured the 4th place ribbon on vault, placed 10th on floor, finished 11th on bars and beam to come home in 11th place in the All Around.

Congrats Athletes!!

CR gymnasts have strong performance in Langley

Campbell River GymnasticsLangley-16-72

The Campbell River Gymnastics Association (CRGA) sent 13 athletes to the Christy Fraser Memorial competition held at the Langley Events Centre where our athletes combined for 15 medals.
This competition was the first National trials for the men and the first chance for Liam Deagle to qualify for the Canadian Championships held later this year in Edmonton.
Liam added a front layout full twist and a back layout double twist in his floor routine, a czechkehre on the pommel horse with a travel down, a kip to Iron Cross on the rings, a pirouette and a back layout half turn on parallel bars, and a healy twirl and a double back off the high bar.
Brooklyn Batch added a tsukahara tuck on the vault, and Janika Scriba added a split full on the floor.
Carson Ogg added a free hip and giants to his high bar routine and put a half spindle and stocklie on the pommel horse. The following are the results from the competition.

Men’s Level 3 under 13
Nathan Kerluck captured the 6th place ribbon on rings, placed 11th on both pommel horse and parallel bars, took 16th on floor, 21st on the high bar and 22nd on vault to come home in 17th place in the all around.
Liam Barber took 15th place on pommel, placed 16th on rings and vault, finished 20th on parallel bars and 23rd on the floor to come home in 23rd in the all around.
Jack Martin placed 22nd on both pommel horse and rings, finished in 23rd on the floor and took 24th on the parallel bars to come home in 25th place in the all around.

Men’s Level 4 under 12
Carson Ogg won the silver medal on vault, placed 4th on floor, pommel, rings and high bar and finished 5th on parallel bars to come home in 5th place in the all around.

Men’s Level 4 13 and older
Riley Michael won the gold medal on rings, captured the silver medal on the parallel bars, took the bronze on floor and vault to come home in 8th place in the all around.

Men’s National Open
Liam Deagle captured the silver medal on the rings, won the bronze medal on the high bar, placed 7th on floor, finished 8th on pommel and 9th on both parallel bars and high bar to come home in 5th place in the all around.

Women’s JO 4 ages 2003-2005
Kaitlynn Beaulieau took the 9th place ribbon on bars, placed 10th on beam, finished 13th on vault and 15th on the floor to come home in 13th place in the all around.
Michaela Pontious took the 9th place ribbon on beam, finished 12th on floor, took 14th on vault and 15th on bars to come home in 15th place in the all around.

Women’s JO 6 ages 2003-2004
Isabella Michael captured 10th place on bars, placed 13th on vault, finished in 17th on beam and 25th on floor to come home in 12th place in the all around.

Women’s JO 7 ages 2004-2007
Nya Chailler captured the gold medal on the bars, won the silver medal on vault, took the bronze medal on beam and place 14th on floor to come home with the silver medal in the all around.

Women’s JO 8 ages 2003-2005
Brooklyn Batch won the silver medal on bars, placed 9th on vault, finished 10th on the floor and 16th on beam to come home in 10th place in the all around

Women’s JO 8 ages 1999-2002
Reese Wheeldon won the gold medal on bars, placed 8th on vault, finished 9th on beam and 9th on the floor to come home with the silver medal in the all around.

Women’s JO 9 ages 2002-2007
Janika Scriba captured the bronze medal on beam, placed 4th on the floor, finished 6th on vault and 6th on bars to come home in 5th place in the all around.

Great job athletes!!

High School Trials to Provincials

HS Provincial Trials-72

The Campbell River Gymnastics Association had 5 girls go to the trials for the High School Provincial Championships held in Port Alberni.
The girls were representing their high schools. 4 athletes from Carihi and one from Timberline.
The girls did an excellent job qualifying four of the girls for the High school Provincials that will be later this month in Burnaby.
Highlights included Jasmine Duguay from Carihi capturing the Silver medal on bars, winning the Bronze on the vault and coming home with the Silver medal in the All Around competition in the level 3 division.
Leah Anderson from Timberline won the Silver medals on both vault and the floor to finish up in 4th place in the All Around.
Jillian Frank from Carihi captured the Bronze medals on both bars and beam finishing up in 6th place in the All Around and Ruby Nickoloff took two 4th place ribbons, one on bars and one on the floor to come home in 7th place in the All Around.
In the level 2 division Jade Mackenzie representing Carihi captured a 7th place finish on the vault and an 8th place finish on the beam finishing in 12th place in the All Around.
Congratulations athletes and good luck at the Provincials!

CR Gymnastics thrive in Comox

Campbell River Gymnastics ComoxChimo16-72

30 Athletes from the CR Gymnastics Association represented out club at the annual Pajama Meet held in Comox. Our athletes had a very strong performance coming home with 4 all around champions, 8 more on the podium for top 3 all around finishes, over 60 combined medals and numerous ribbons.“The athletes are stepping up when they get chances and it is fun to watch them perform!”, Coach Sader proclaimed.
New skills for the athletes include Brooklyn Batch performing her roundoff back layout off beam for the first time. Riley Michael added a back tuck flyaway off the p-bars along with a Sivado on the pommel horse, a back layout half turn off the rings and a back full on the floor.
Nathan Kerluck added a free hip to handstand and a giant to his high bar routine. Here is the full results for our club.

Level 1 boys
In Level 1 boys usually compete against a standard (everyone getting Gold, Silver or Bronze) however at this meet the Level 1’s competed for placements.
Lucas Pesicka won a silver medal on vault, placed 4th on floor, finished in 5th spot on pommel, rings, p-bars and high bar to come home in 5th place in the all around.

Level 3 boys
Nathan Kerluck captured the Gold medals on all six apparatus including coming home as the All Around Champion!! Congrats!
Jack Martin won the silver medals on floor, rings and vault and came home with the Silver medal in the all around!
Liam Barber tied for the Silver medal on the floor, captured the bronze medals on pommel horse, rings and vault to come home with the bronze medal in the all around.

Level 4 boys
Riley Michael captured the Gold medals on all six apparatus becoming the All Around Champion!! Congrats!!

Women’s levels JO= Junior Olympic

JO level 3 born in 2006
Sierra Goddyn won a 7th place ribbon on the vault, placed 10th on both bars and beam and finished in 12th on the floor to come home in 12th place in the all around.

JO level 3 born in 2007-2008
Thea Gavel won a silver medal on the vault, captured the bronze on floor, placed 6th on bars and 8th on the beam to come home in 7th place in the all around.
Ayla Wheatley captured the bronze medal on the vault, placed 8th on the bars and floor, and finished in 9th on beam to come home in 9th place in the all around.

JO level 4 born in 2003-2004
Kaitlynn Beaulieau won the bronze medal on beam, placed 5th on the floor, finished in 6th place on both vault and bars to come home in 5th place in the all around.
Amanda Henderson captured a bronze medal on vault, placed 8th on bars, finished 9th on both beam and floor to come home tied for 8th all around.
Melody Bedard took 7th place ribbons on both vault and beam, placed 8th on the floor, finished 9th on the bars to come home in a tie for 8th in the all around.

JO level 4 born in 2005
Michaela Pontious won the 4th place ribbon on beam, took 5th on vault, placed 6th on floor and 9th on bars to come home in 6th place in the all around.

JO level 4 born in 2006-2007
Katrina Dion won the 4th place ribbon on the vault, placed 7th on both bars and floor and came home in 11th on beam to come home in 10th place in the all around.

JO Level 5 all ages
Jadea Wilson captured the gold medal on the bars, won the silver medals on both beam and floor, placed 4th on the vault to come home as the All Around Champion!!! Congrats!!
Shea Bridgen won the gold medal on the floor, captured the silver medal on vault, placed 4th on beam and finished 5th on bars to come home in 3rd place in the all around.
Alexandra Smith captured the silver medal on bars, placed 5th on floor, took home 6th place ribbons on both vault and beam to come home in 4th place in the all around.

Campbell River Gymnasts medal at BC Games

Campbell River GymansticsBCWinterGames-72

Three girls from the Campbell River Gymnastics Association represented Zone 6 at the BC Winter Games held in Penticton February 24th to the 28th.
The girls had an outstanding competition capturing the Silver medal as a team (six athletes per team) going up against the powerhouse mainland teams. The girls, accompanied by two Nanaimo athletes and a girl from Duncan, were only .175 away from the gold medal.
The team had an excellent competition and matched up well with other teams. CRGA individual highlights included Reese Wheeldon capturing the Bronze medal in the All Around competition and adding a 4th place finish on beam in the Finals as well as posting the top score on vault in the prelims before finishing in 7th place during the Finals. Brooklyn Batch scored a monster 9.65 to head into finals on bars in first place having a great bar routine to capture the bronze medal in the finals.
Nya Chailler also finished in 6th place in the All Around competition and took the 6th place ribbon on the vault in finals. Nya also qualified for finals on the floor and the beam. A job well done!!