Island Championships in CR biggest one yet!

The Campbell River Gymnastics Association hosted the 2018 Island Championships on June 2nd and it turned out to be the biggest event yet.  With 170 gymnasts representing clubs from Victoria, Falcons and Lion’s Pride, Duncan Dynamics, Nanaimo Gymnastics School, Chimo from Comox and of course the host club CR Springs (our competitive identity) the competition was a huge success.  Jennifer Kerluck and Christy Wheatley went out of their way to make this event extra special with all the work they put into the details of the event.  As always, Laura Grannery-Smith did the bulk of the administration load while we had Allison Miles help out doing all the scoring.  Many of our athletes and parents also volunteered to make this event even better.  A big shout out to the group 1 girls who participated in the demonstrations at the end of the last few sessions and the group 1 athletes who helped with the judging.  This was the last competition for the athletes this year.  Congrats to Alexandra Smith who won the All Around title in the JO Level 6 division.  The following are all the results.

 

JO Level 6

Alexandra Smith captured the Silver medal on vault, took the 5th place ribbons on both bars and floor, finished 7th on beam to come home as the Island Champion!!

Ava Lee won the Gold medals on both bars and beam, took the 4th place ribbon on vault, finished 6th on floor to come home with the bronze medal in the All Around.

Kaitlynn Beaulieu captured the Silver medals on both bars and beam, won the Bronze medal on floor, finished 6th on vault to come home in 4th place in the All Around.

Makena Movold won the Gold medal on vault, captured a Bronze medal on bars, finished 6th on beam and 8th on floor to come home in 5th place in the All Around.

Cailey Goddyn won the Bronze medals on both beam and floor, took the 4th place ribbon on vault, finished 8th on bars to come home in 7th place in the All Around.

 

JO Level 5 All

Ayla Wheatley won the Bronze on beam, captured the 5th place ribbon on bars, finished 6th on both vault and floor to come home in 5th place in the All Around.

Rihanna Dill captured the Silver medal on vault, took a 5th place tie on bars, finished 7th on floor and 8th on beam to come home in 6th place in the All Around.

Alexis Reise won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbon on bars, finished 8th on vault and 9th on the floor to come home in 7th place in the All Around.

Grace Lelliot captured the 7th place ribbons on both vault and beam, finished 8th on both bars and floor to come home in 8th place in the All Around.

Miley Konrad won the 5th place ribbon on floor, finished 9th on vault, bars and beam to come home in 9th place in the All Around.

 

JO level 4

Michaela Pontious captured the Bronze medals on both vault and beam, took the 8th place ribbon on bars, finished 2th on floor to come with the Bronze medal in the All Around.

Shyanne Johnson won the Silver medal on bars, placed 6th on both vault and floor, finished 12th on beam to come home in 7th place in the All Around.

Ava Levins captured the Silver medal on vault, won the 9th place ribbons on both beam and floor, finished 13th on bars to come home in 10th place in the All Around.

Lila Tree won the 6th place ribbon on bars, took the 10th place ribbon on beam, finished 12th on vault and 14th on floor to come home in 12th place in the All Around.

Thea Gavel won the 10th place ribbons on bars and floor, finished 13th on beam and 14th on vault to come home in 13th place in the All Around.

Myah Ward placed 14th on beam, finished 15th on vault, bars and floor to come home in 15th place in the All Around.

 

JO Level 3 2006-July 2008

Alyssa Wood captured the 7th place ribbon on floor, took the 9th place ribbon on bars, finished 10th on vault and 14th on beam to come home in 11th place in the All Around.

Lauren Messmer won the 10th place ribbon on beam, placed 11th on vault, finished 13th on bars and 15th on floor to come home in 12th place in the All Around.

Bayla Wilson took home 12th place on both bars and beam finished 14th on floor and 15th on vault to come home in 13th place in the All Around.

Persia Tabarsi captured the 11th place on floor, placed 13th on beam, finished 14th on bars and 16th on vault to come home in 14th place in the All Around.

Sophia Andersen-Roberts won the 10th place ribbon on floor, took 14th place on vault, finished 15th on bars and 16th on beam to come home in 15th place in the All Around.

Ryley Gordon placed 13th on vault, took 15th spot on beam, finished 16th on both bars and floor to come home in 16th place in the All Around.

 

JO Level 3 August 2008-November 2009

Isabella Alsager won the 7th place ribbon on floor, captured the 9th place ribbon on vault, finished 12th on beam and 14th on bars to come home in 12th place in the All Around.

Sophie Mayers won the 5th place ribbons on both vault and bars, finished 13th on floor and 15th on the beam to come home in 13th place in the All Around.

Miwa McGuffie-Ogasawara took 14th place on vault, placed 16th on both bars and beam, finished 17th on floor to come home in 16th place in the All Around.

 

JO Level 3 December 2009-2011

Sophie Pallan won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbons on both vault and floor, finished 12th on bars to come home in 8th place in the All Around.

Ariana Mullet captured the Bronze medal on vault, took the 8th place ribbons on both beam and floor, finished 14th on bars to come home in 10th place in the All Around.

Grace Fraser won the 8th place ribbon on floor, took 11th place on bars, finished 12th on both vault and beam to come home in 11th place in the All Around.

Lily Soper won the 9th place ribbon on bars, took the 10th place ribbon on floor, finished 11th on vault and 14th on beam to come home in 12th place in the All Around.

Madison Cook captured the 9th place ribbon on bars, took the 10th place ribbon on vault, finished 11th on beam and 14th on floor to come home in 13th place in the All Around.

Chloe Stewart won the 8th place ribbon on vault, placed 13th on both bars and beam, finished 15th on floor to come home in 14th place in the All Around.

Scarlett Walker placed 12th on floor, took 14th spot on vault, finished 16th on bars and 17th on beam to come home in 15th place in the All Around.

Haylee Toohey placed 13th on vault, took 15th place on both bars and beam, finished 17th on floor to come home in 16th place in the All Around.

Myya Lanqvist won the 9th place ribbon on vault, placed 16th on both beam and floor, finished 17th on bars to come home in 17th place in the All Around.

 

Unfortunately the scores for boys weren’t available in time for print.

 

5 CR athletes represent Team BC at the Western Canadian Championships!

The Campbell River Gymnastics Association sent 5 athletes to the Western Canadian Championships held in Spruce Grove Alberta on April 25th-29th.  We had 3 boys and 2 girls represent team BC at the Championships, which is most athletes CR has ever sent!  It was a great experience for our athletes! Highlights included Carson Ogg capturing the Bronze medal on the Pommel Horse and Jackson Martin also winning a Bronze medal on the Floor.  The BC Provincial 4 boys finished with Gold in the team competition.  Brooklyn Batch and Chloe Doyon were both on the JO 9 team that finished with the Silver medal as a team.  Brooklyn qualified in 2nd place on bars for the finals where she was just edged out of the medals with a 4th place finish only .025 behind the Bronze medal finisher.  Chloe Doyon finished in 10th place on the Vault. Liam Deagle won the 6th place ribbon in the High Bar final.  The following are the full results.

JO 9 SR.

Brooklyn Batch finished 4th on bars in finals, (2nd in qualification) placed 12th on the floor, finished 15th on vault and 23rd on beam to come home in 13th place in the All Around.
Chloe Doyon placed 10th on vault, finished 11th on bars, finished 15th on floor and 25th on beam to come home in 19th place in the All Around.

Men’s Open

Liam Deagle won the 6th place ribbon on high bar, placed 9th on rings, took 10th place on floor and pommel horse, finished 11th on parallel bars and 13th on vault to come home in 10th place in the All Around.

Men’s Provincial level 4

Carson Ogg won the Bronze medal on pommel horse, finished 4th on high bar, took 7th place on parallel bars, 16th on floor and 17th rings, placed 8th on vault to come home in 10th place in the All Around.
Jackson Martin captured the Bronze medal on floor, finished 6th on pommel horse, placed 6th on vault, took 11th place on parallel bars, finished 13th on rings and 17th on high bar to come home in 11th place in the All Around.

Westerns1

Brooklyn Batch demonstrating a needle kick on beam.

Westerns2

Jackson Martin demonstrating flares on Pommel Horse.

Westerns3

Carson Ogg in competition on Parallel Bars doing an “L-sit”

Westerns4

CR Gymnasts win multiple medals at the Provincial Championships!

The Campbell River Gymnastics Association went to Port Coquitlam on the April 7th-9th weekend for the BC Provincial Championships.  Our athletes had a great competition with highlights including  Carson Ogg becoming the Provincial Champion in boys Provincial 4 over 13 division winning floor and parallel bars.  Alexandra Smith became Provincial Champion on vault and bars coming home in 2nd place in the All Around in JO level 6 2005 division.  Shae Bridgen also became a Provincial Champion on both beam and floor in the JO level 7 2005 division.  Makena Movold became the JO 6, 2006 Provincial Champion on vault.
Other highlights included Nya Chailler winning a Silver medal on the bars and Ksenia Stansell also winning a Silver medal on the floor both in the JO 8 2004 division.  Jackson Martin captured a Bronze medal on the parallel bars in the Provincial boys Level 4 under 13 division.  Brooklyn Batch captured a Bronze medal with her floor routine in the JO level 9 division.  Janika Scriba did not compete in the JO 10 division due to an injury.  The following are the full results!

JO level 9

Brooklyn Batch won the Bronze medal on floor, took the 8th place ribbons on both vault and bars, finished 13th on beam to come home in 7th place in the All Around.
Chloe Doyon won the 5th place ribbon on floor, placed 12th on  vault, finished 16th on bars and 18th on beam to come home in 17th place in the All Around.

JO level 8 2000-2002

Mackenzie Henderson took 14th place on the floor and did not finish due to an ankle injury.

JO level 8 2003

Olivia Miles won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbon on floor, finished 12th on bars and 15th on vault to come home in 11th place in the All Around.

JO level 8 2004

Nya Chailler captured the Silver medal on bars, won the 5th place ribbons on beam and floor, finished 11th on vault to come home in 4th place in the All Around.
Ksenia Stansell captured the Silver medal on floor, won the 6th place ribbon on bars, finished 10th on vault and 11th on beam to come home in 6th place in the All Around.
Tyza Skuse won the 5th place ribbon on vault, took the 7th place ribbon on beam, finished 11th on bars and 14th on the floor to come home in 10th place in the All Around.

JO level 8 2006-2007

Hannah Sommer won the 4th place ribbon on vault, took the 6th place ribbon on bars, finished 7th on floor and 19th on beam to come home in 11th place in the All Around.
Jordan Loock placed 10th on floor, took 12th spot on the beam, finished 18th on vault and 19th on bars to come home in 18th place in the All Around.

JO level 7 2004

Isabella Michael placed 12th on the vault, finished 21st on both bars and beam, took 22nd on beam to come home in 22nd place in the All Around.

JO level 7 2005

Shae Bridgen became the Provincial Champion on beam and floor, took the 4th place ribbon on vault, finished 18th on bars to come home in 4th place in the All Around.

JO level 7 2006

Jadea Wilson captured the Bronze medal on bars, placed 7th on beam, finished 9th on floor and 11th   on vault to come home in 7th place in the All Around.

JO level 6 2005

Alexandra Smith became Provincial Champion on vault and bars, won the Silver medal on floor, came in 13th on the beam to come home with the Silver medal in the All Around.
Kaitlynn Beaulieu won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbon on vault, finished 8th on floor and 13th on bars to come home in 10th place in the All Around.

JO level 6 2006

Makena Movold became Provincial Champion on vault, won the 8th place ribbon on bars and beam, finished 14th on the floor to come home in 6th place in the All Around.
Ava Lee won the 5th place ribbon on beam, took the 8th place ribbon on floor, finished 9th on bars and 10th on vault to come home in 10th place in the All Around.

JO level 5 2008-2009

Rayne Loock won the 8th place ribbon on beam, took 12th place on vault, finished 14th on floor and 15th on bars to come home in 13th place in the All Around.

MEN’S National Open

Liam Deagle won the 6th place ribbons on both vault and high bar, took 8th spot on both floor and pommel horse, finished 9th on parallel bars and 10th on rings to come home in 8th place in the All Around.
Quinn Kuschel-Ross won the 4th place ribbons on both rings and parallel bars, and finished 6th on the pommel horse.  Quinn is an event specialist and does not take part in the All Around.

Provincial level 4 boys 13 years and older

Carson Ogg became Provincial Champion on both floor and parallel bars, won the Bronze medal on vault, took the 4th place ribbons on both pommel horse and high bar, finished 7th on the rings to come home as the All Around Champion!

Provincial level 4 boys under 13

Jackson Martin captured the Bronze medal on parallel bars, won the 4th place ribbon on pommel horse, took the 5th place ribbon on vault, took 7th on high bar, finished 9th on floor and 10th on rings to come home in 7th place in the All Around.
Nathan Kerluck won the 4th place ribbon on high bar, captured the 5th place ribbon on floor, took 6th on rings and 7th on pommel horse, finished 8th on both vault and parallel bars to come home in 8th place in the All Around.

Provincial level 3 boys under 13

Liam Barber won the 6th place ribbon on floor, took 8th spot on rings, took 12th on parallel bars, placed 14th on both vault and high bar, finished 16th on pommel horse to come home in 9th place in the All Around.
Owen Harbo placed 9th on the parallel bars, placed 10th on both floor and pommel horse, took 11th on vault, finished 16th on rings and 18th on high bar to come home in 10th place in the All Around.

Provincial Level 1 boys  (Level 1 boys are scored using a status of Gold, Silver or Bronze)

Michael John Sader won a Gold status on pommel horse, brought home a Silver status on the floor, rings, vault and parallel bars, took a Bronze status on high bar to come home with a Silver status in the All Around.
David Price won a Silver status on floor, pommel horse, rings, vault, and parallel bars, took a Bronze status on the high bar to come home with a Silver status in the All Around.
Liam Goldrup won a Gold status on vault, captured a Silver status on floor, rings and high bar, took a Bronze status on pommel horse and parallel bars to come home with a Silver status in the All Around.

Prov2018

Prov2018-2

Prov2018-1

5 CR Gymnasts qualify for Westerns

The Campbell River Gymnastics Association sent a group of gymnasts to the Twisters competition held March 16-18 and 23-25th in Abbotsford.  This competition was the trials to represent team BC at the upcoming Western Canadian Championships held in Spruce Grove Alberta in April.  Campbell River athletes combined to make a record 5 spots (3 boys and 2 girls) to represent team BC in Alberta.  Team members included Junior Olympic (JO) Level 9 athletes Brooklyn Batch and Chloe Doyon as well as National Open athlete Liam Deagle and Provincial 4 athletes Carson Ogg and Jackson Martin.  “It was a tough field of athletes and I am excited to see our biggest team qualify for the Westerns!” head coach Todd Sader exclaimed.  Other highlights included Janika Scriba placing 2nd on vault capturing the Most Dynamic Vaulter Award with a huge yurochecko layout vault in the JO level 10 division. The full results are:

JO Level 10 2000-2002
Janika Scriba captured the Silver medal on vault winning the Most Dynamic Vaulter award, won the 8th place ribbon on bars, finished 12th on both beam and floor to come home in 11th place in the All Around.

JO Level 9 2003-2004
Brooklyn Batch captured the Silver medal on bars, won the 4th place ribbons on both vault and floor, finished 8th on beam to come home with the Silver medal in the All Around and qualifying for the Western Canadian Championships!
Chloe Doyon won the 5th place ribbons on vault and bars, placed 6th on the floor, finished 7th on beam to come home with in 5th place in the All Around qualifying for the Western Canadian Championships!

JO Level 8 2000-2002
Mackenzie Henderson placed 11th on vault and 14th on the bars scratching the other events due to a mild ankle sprain.

JO Level 8 2003
Olivia Miles won the 7th place ribbon on beam, captured the 8th place ribbon on bars, finished 12th on floor and 13th on vault to come home in 11th place in the All Around.

JO Level 8 2004
Nya Chailler won the Silver medal on bars, captured the 4th place ribbon on floor, finished 8th on beam and 11th on vault to come home in 5th place in the All Around.
Ksenia Stansell won the Bronze medal on floor, took the 4th place ribbon on vault, finished 7th on bars and 10th on beam to come home in 6th place in the All Around.
Tyza Skuse won the 7th place ribbon on vault, placed 9th on beam, finished 11th on bars and 15th on floor to come home in 11th place in the All Around.

JO Level 8 2006
Hannah Sommer captured the Silver medal on bars, won the Bronze medal on vault, placed 8th on floor and 10th on the beam to come home in 5th place in the All Around.
Jordan Loock placed 9th on the bars and 13th on the vault but did not finish due to a sprained ankle.

JO Level 7 2004
Isabella Michael won the 7th place ribbon on vault, placed 13th on both bars and beam, finished 15th on the floor to come home in 13th in the All Around.

JO Level 5 March 16th 2008 and younger
Rayne Loock won the 5th place ribbon on beam, took the 8th place ribbon on bars, finished 9th on vault and 10th on floor to come home in 6th place in the All Around.
Rihanna Dill placed 11th on both bars and floor, took 12th spot on vault, finished 14th on beam to come home in 13th place in the All Around.
Alexis Reise won the 6th place ribbon on vault, took 12th spot on beam, finished 15th on both bars and floor to come home in 15th place in the All Around.

JO Level 5 March 15th 2008 and older
Miley Konrad won 10th place on vault, finished 11th place on bars, beam and floor to come home in 12th place in the All Around.
Grace Lelliot captured the 7th place ribbon on vault, took 12th spot on bars, finished 13th on both beam and floor to come home in 13th place in the All Around.

JO Level 4 2003-2005
Michaela Pontious won the Gold medal on vault, captured the Silver medal on floor, finished 5th on bars and 6th on beam to come home with the Bronze medal in the All Around.

National Open Men
Liam Deagle won the Gold medal on high bar, captured the Silver medal on floor, took 8th spot on both vault and parallel bars, finished 9th on pommel and 12th on rings to come home in 6th place in the All Around securing a spot to the Western Canadian Championships.
Quinn Kuschel-Ross captured the Silver medal on pommel horse, won the Bronze medal on parallel bars, took 8th place on rings.  Quinn does not do the All Around but is hoping to receive a specialist spot for Canadian Championships.

Provincial 4 boys over 13
Carson Ogg won the Gold medal on floor, captured the Silver medals on both parallel bars and high bar, took home the Bronze medals on pommel horse and vault, finished 10th on the rings to come home in 3rd place in the All Around qualifying for the Western Canadian Championships.

Provincial 4 boys under 13
Nathan Kerluck captured a Bronze medal on rings, took 8th spot on both floor and high bar, placed 9th on parallel bars, finished 10th on vault and 11th on pommel horse to come home in 8th place in the All Around.
Jackson Martin captured the Silver medals on both floor and vault, won the Bronze medal on pommel horse, took the 5th place ribbon on parallel bars, finished 11th on rings and 12th on high bar to come home in 10th place winning a specialist spot for the Western Canadian Championships.

Provincial 3 under 13
Owen Harbo won the 4th place ribbon on parallel bars, took the 6th place ribbon on rings, ended up 9th on floor, was 11th on pommel horse, finished 13th on high bar and 18th on vault to come home in 7th place in the All Around.

Provincial 1 boys (Level 1 is scored using a Gold, Silver or Bronze status.)
Liam Goldrup captured a Gold status on vault, won Silver status on floor, pommel horse, rings and parallel bars, took a Bronze status on high bar to come home with a Silver status in the All Around.
David Price  captured a Gold status on parallel bars, won Silver status on floor, pommel horse, rings, vault, took the Bronze status on high bar to come home with a Silver status in the All Around.

QualifiedWesterns Twisters18

High School Provincial Championships

 

The High School athletes had a very successful competition this year at their Provincial Championships held at Moscrop Secondary in Burnaby from March 8th – 10th.  For some it was their very first Championships, as a Grade 8 or 9, and for others it was their last as a Grade 12.  For the majority of the year, these athletes train at our local Campbell River Gymnastics Association and their hard work in training paid off as they qualified for for Provincial Championships this year.

Here are the placements as divided by the schools that they represent:

Ecole Phoenix Secondary
Claire Pollock competed in her first ever High School Gymnastics as a WAG Level 3.  This was the largest number or registered athletes for this level to date with a final count of 72!

Claire scored well in all of her routines, earning her a 5th place on Vault, 28th on Bars, 8th on Beam, 8th on Floor, and an amazing All Around score to give her 10th place!  Congratulations, Claire!

Carihi Secondary
Kamryn Brown also competed in the very full Level 3.  Her efforts and routines helped her bring home a 12th place on vault, 29th on bars, 16th on beam, 7th on floor, and a 19th in the All Around.

Rhys Loland also competed in his very first High School Provincials! He competed as a MAG Level 2 and came home with a 7th place on Floor, 8th on Pommel Horse, 6th on Rings, 8th on Vault, 7th on Parallel Bars, 7th on High Bar, and finally an 8th in the All Around.

Riley Michaels, another first-timer for High Schools, did very well against his competition as a MAG Level 5.  His efforts earned him a 2nd place on Floor, 3rd on Pommel Horse, 3rd on Rings, 3rd on Vault, 4th on Parallel Bars, 3rd on High Bar, and a 3rd place in the All Around.  Level 5 for both MAG and WAG is the highest level of achievement in High School Gymnastics, so the competition was high – congratulations, Riley!

Timberline Secondary
Leah Anderson is a Grade 12 athlete who has competed in High Schools for the past three years, and her efforts this year put her in a new competitive level as a WAG Level 4.  Her competition earned her a 16th on Vault, 20th on Bars, 17th on Beam, 18th on Floor, and 20th in the All Around.  Another great achievement was earning herself a $400 Bursary provided by Will Erichson of E-Stunts Performance Ltd. Congratulations, Leah, and good luck in your future!

Liam Deagle is another Grade 12 athlete who competed for his first High School Provincial Championships, but has previously competed as a National Open Athlete.  This past month he competed as a MAG Level 5, and earned himself a 3rd place on Floor, 2nd on Pommel Horse, 1st place on Rings, 2nd on Vault, 1st place on Parallel Bars, 2nd on High Bar, and 2nd place in the All Around.  Liam also received a Bursary of $3,400.00 from Mr. Erichson! Congratulations on your competition, as well as your acceptance to UA and beginning training at their Gymnastics facility in the Fall.

Congratulations to all of the student athletes who represented their schools in amazing ways, and will continue to do so in the years to come!

HS Provincials

 

Success in Surrey

Campbell River Gymnasts went to Surrey for the Surrey Invitational on March 3rd and 4th.  This competition was first trials to the Canadian Championships for the Men’s High performance and Open categories.  Quinn Kuschel-Ross competed in the Open division trying some new skills in his routines.  Quinn added a maghar travel done in flare, and a swing to handstand on the pommel horse.  Quinn also added a diamidov in his parallel bar routines as well as a front pike half turn.  Carson Ogg added a maghar travel to his pommel horse as well as a Kip to L-sit on rings and an endo on the high bar.  Highlights for this competition include Caron wining the All Around competition in men’s Provincial Level 4 and Brooklyn Batch also winning her competition in the JO 9 division.  Ksenia Stansell came home with the Bronze medal in the JO 8 All Around while Tyza Skuse captured a Bronze medal on vault. Chloe Doyon won the Bronze medal in the JO 9 All Around division. Janika Scriba also managed a Silver on bars with a Bronze on the beam.  Nathan Kerluck won a Silver medal on his vault in the Provincial 4 boys under 13 division.  Congratulations to all the athletes!
The following are the results for the competition

JO 10

Janika Scriba captured Silver on bars and won the Bronze  on the beam to come home in 4th place in the All Around.

JO 9 2000-2003

Brooklyn Batch won the Gold medal on vault, captured the Silver medals on bars, beam and floor to come home as the All Around Champion!

JO 9 2004-2006

Chloe Doyon won the Gold medal on beam, captured the Silver medal on vault, won the Bronze on bars, finished 4th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

JO 8

Ksenia Stansell won 4th place ribbons on both vault and bars, place 7th on beam and took 8th place on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

Tyza Skuse captured the Bronze medal on vault, took the 6th place ribbon on bars, finished 10th on both beam and floor to come home in 6th place in the All Around.

Mackenzie Henderson placed 9th on the beam, took 11th on vault, finished 12th on floor and 14th on bars to come home in 13th place in the All Around.

JO 4

Shyanne Johnson won the 8th place ribbon on bars, took 9th place on floor, finished 13th on vault and 21st on beam to come home in 15th place in the All Around.

Men’s National Open

Quinn Kuschel-Ross captured 4th place on the pommel horse, finished 6th on both rings and parallel bars to come home in 8th place in the All Around.

Provincial 4 Men’s over 13

Caron Ogg won the Gold medal on pommel horse, captured the Silver medals on floor and vault, won the Bronze medals on parallel bars and high bar, finished 9th on the rings to come home as the All Around Champion!

Provincial 4 Men’s under 13

Nathan Kerluck captured the Silver medal on vault, took 7th place on floor, pommel horse, rings and parallel bars and finished 8th on high bar to come home in 7th place in the All Around.

Jackson Martin won the 4th place ribbons on both floor and pommel horse, finished 9th place on rings, vault, parallel bars and high bar to come home in 9th place in the All Around.

Surrey18 Surrey18-2

CR Gymnasts qualify for Provincials

The Campbell River Gymnastics Association sent athletes to the Mount Aerosmith competition held in Port Alberni on March 3rd which was the trials for the JO girls Level 5 and 6 for the Provincial Championships.  The athletes had a good competition combining for 14 medals and a Silver medal in the All Around for Rayne Loock.  Congratulations to Alexandra Smith, Makena Movold, Cailey Goddyn and Rayne Loock for qualifying for the Provincial Championships.  Ava Lee also qualified with a wild card spot!  Good luck to all the athletes!  Full results are below.

JO 6 2001-2004

Cailey Goddyn won the 5th place ribbon on beam, took 7th on bars, finished 9th on both vault and floor to come home in 9th place in the All Around.

JO 6 2005

Alexandra Smith captured the Silver medal on vault, won the Bronze medal on floor, finished 5th on beam and 6th on bars to come home in 5th place in the All Around, qualifying for Provincials.

Kaitlynn Beaulieau won the Bronze medal on bars, took the 6th place ribbon on floor, finished 8th on vault and 9th on beam to come home in 7th place in the All Around.

JO 6 2006-2008

Makena Movold captured the Silver medal on beam, won the Bronze medal on bars, finished 6th on both vault and floor to come home in 5th place in the All Around, qualifying for Provincials.

Ava Lee won the 5th place ribbons on both bars and floor, finished in 7th place on both vault and beam to come home in 6th place in the All Around.

JO 5 2007-2009

Rayne Loock won the Gold medal on beam, captured the Bronze medals on both bars and floor, finished 7th on the vault to come home with the Silver medal in the All Around qualifying for Provincials.

Aylah Wheatly captured a Silver medal on floor, won the 5th place ribbon on vault, finished 7th on bars and 9th on the beam to come home in 7th place in the All Around.

Rihanna Dill won the 8th place ribbon on vault, placed 9th on both bars and floor, finished 10th on beam to come home in 9th place in the All Around.

Alexis Reise captured the 5th place ribbon on beam, took 9th on vault, placed 10th on floor, finished 11th on bars to come home in 10th place in the All Around.

Grace Lelliot won the 8th place ribbon on bars, took 10th place on vault, finished 11th on both beam and floor to come home in 11th place in the All Around.

JO 4 2005-2006

Michaela Pontious won the Bronze medals on both vault and floor, took the 4th place ribbon on beam, finished 7th on bars to come home in 4th place in the All Around.

JO 4 2007-2008

Myah Ward placed 10th on both bars and floor, took 12th spot on vault, finished 13th on beam to come home in 13th in the All Around.

JO 4 2009

Lila Tree captured the Bronze  medal on bars, finished 7th place on vault, beam and floor to come home in 7th place in the All Around.

JO 3 2005-2008

Sophia Andersen-Roberts won the 8th place ribbon on bars, took 11th place on beam, finished 13th on both vault and floor to come home in 12th place in the All Around.

JO 3 2007-2009

Isabella Alsager took 11th place on both vault and bars, finished 13th place on both beam and floor to come home in 13th place in the All Around.

JO 3 2010-2011

Sophie Pallan won the 4th place ribbon on floor, took the 5th place ribbon on vault, finished 6th on both bars and beam to come home in 4th place in the All Around.

Grace Fraser captured the Silver medal on vault, placed 6th on the floor, finished 7th on bars and 8th on beam to come home in 7th place in the All Around.

Chloe Stewart won the 5th place ribbon on beam, placed 8th on vault, bars and floor to come home in 8th place in the All Around.

PortAlberni18

Podium finishes at the BC Winter Games for CR Gymnasts!!

Campbell River gymnasts had a great competition at the BC Winter Games held in Kamloops over the weekend. Jackson Martin came home with the Gold medal on the vault with a fantastic tsukahara pike. Hannah Sommer captured the Bronze medal on the bars with a solid clean routine and Ksenia Stansell brought home the Bronze medal on the vault with a huge tsukahara pike and finished 6th in the bar finials. Ksenia, Hannah along with Jadea Wilson and Shae Bridgen (4 members of a 6 person team) brought home the Bronze medal as a team!

Other big moments for the games include Nathan Kerluck finishing in 7th place in the All Around competition including being the only zone 6 gymnast to qualify for 3 event finals finishing in 8th place on the pommel horse and rings and finishing in 7th on the high bars. Owen Harbo won the 4th place ribbon on the pommel horse in the Men’s finals. Shea went to floor finals taking home 11th place. Jadea Wilson qualified for the bars finals bringing home an 8th place finish. Hannah Sommer finished in 8th place in the All Around while Ksenia captured 10th place in the All Around. Congrats to all the Athletes! Full results below.

JO 8

Hannah Sommer won the Bronze medal on bars, (Gold in prelims) placed 11th on vault, finished 16th on beam and 20th on floor to come home in 8th place in the All Around.

Ksenia Stansell captured the Bronze medal on vault (4th in prelims) won Bronze in prelims on bars, (6th in finals) placed 14th on floor and 27th on beam to come home in 10th place in the All Around.

JO 7

Shea Bridgen paced 7th on floor (prelims) placed 12th on beam, finished 16th on bars and 20th on the vault to come home in 15th place in the All Around.

Jadea Wilson won the Silver on bars in prelims, placed 18th on beam, finished 20th on floor and 22nd on vault to come home in 17th place in the All Around.

Boys Provincial 3

Nathan Kerluck won 4th place on pommel (prelims) 8th in finals, captured 5th on high bar in prelims and 7th in finals, took 8th on rings, placed 15th on floor, 18th on vault and 22nd on p-bars to come home in 7th place in the All Around.

Jackson Martin captured the Gold medal on vault, took 10th place on the high bar, placed 17th on floor, finished 19th on both pommel horse and parallel bars, placed 28th on the rings to come home in 21st in the All Around.

Owen Harbo won the 4th place ribbon on pommel horse, placed 16th on parallel bars, took 23rd spot on rings and vault, finished 24th on floor and high bar to come home in 22nd place in the All Around.

BCWGames18

Back Row – L-R – Hannah Sommer, Owen Harbo, Nathan Kerluck, Jackson Martin and Ksenia Stansell
In splits- Shea Bridgen and Jadea Wilson

Bc Winter Games CR Gym Boys

CR Gymnasts have success over the border

The Campbell River Gymnastics Association sent 5 athletes to the Charity Choice competition in the U.S February 16-18th. This competition was held in Tacoma and was is a huge competition hosting over 100 Level 10 athletes from all over the States. “It was a great experience for our athletes to see all types of athletes, they had really strong athletes doing skills like yurochenko double twist on vault and arabian front tuck on the beam to full twisting double backs on the floor. Some of the athletes were strong hitting excellent routines while many attempted big skills that fell short. It really was a great competition to be a part of and to see that our athletes are headed in the right direction.

Janika Scriba started us out in the JO Level 10 division with a 10th place finish on beam, placing 11th on both vault and floor (sticking a beautiful double back) not finishing the All Around as she scratched bars due to a lack of time in warmup.

Brooklyn Batch had a strong performance in the JO 9 division capturing the Silver medals on both vault and floor. Brooklyn won 4th place medals on both bars and beam to come home with the Silver medal in the All Around only .1 away from winning the All Around title.

Chloe Doyon was also competing in the JO level 9 division. She stuck a beautiful tusk pike to capture the 4th place on vault, took 8th place on bars with a solid routine, finished 9th on floor and 10th on beam to come home in 8th place in the All Around.

Kaitlynn Beaulieu competing in the JO 6 SR division hit a solid beam routine to capture 9th place. Kaitlynn placed 11th on the bars and finished in 12th on both vault and floor to come home in 12th place in the All Around.

Makena Movold competed in the JO 6 JR division came home with an 8th place medal on the beam, placed 11th on the vault, finished in 12th on the bars and 13th on the floor to come home in 12th place in the All Around.

Congrats to the girls on their first trip south of the border!!

Tacoma-1 Tacoma-2

CR Gymnasts flip flop and fly in Comox

The Campbell River Gymnastics Association sent a small army to compete in the annual Pajama party competition held in Comox on February 10th and 11th. The girls and boys had a great competition combining for over 20 medals including 4 athletes finishing in the top 3 in the All Around including 2 All Around Champions.

Many of the athletes show cased new skills. Jackson Martin added a back layout 1 and a half twist on the floor, a maghar travel on the pommel horse, a double back off the rings, and a tsuk tuck on the vault. Nathan Kerluck added a back layout on the floor, and a front handspring full off the vault. A strong start to the year for the athletes! The following are the results of the competition.

Girls JO 6A division

Jadea Wilson captured the Gold medal on the bars, won Silver medals on both beam and floor, finished 5th on vault to come home with the Silver medal in the All Around, only .28 out of first place!

Ava Lee won the Silver medal on bars, captured the Bronze on beam, placed 4th on floor, finished 7th on vault to come home in 4th place in the All Around.

Makena Movold captured a Silver medal on vault, placed 5th on the bars, finished 7th on both beam and floor to come home in 7th place in the All Around.

Girls JO 6B division

Alexandra Smith won the Gold medal on vault, captured Silver medals on both bars and floor, finished 6th on the beam to come home as the All Around Champion!

Kaitlynn Beaulieu captured the Bronze medals on both bars and floor, placed 4th on beam and 5th on the vault to come home in 4th place in the All Around.

Girls JO 5

Rihanna Dill won the 6th place ribbons on both bars and beam, placed 7th on both vault and floor to come home in 5th place in the All Around.

Alexis Reise captured the 4th place ribbon on beam, took home the 5th place ribbons on vault and floor and finished 7th on bars to come home in 6th place in the All Around.

Grace Lelliot won the 4th place ribbon on vault, took the 5th place ribbon on bars, finished 6th on floor and 7th on beam to come home in 7th place in the All Around.

Girls JO 4A division

Myah Ward captured the 4th place ribbons on both vault and bars and took the 5th place ribbons on both beam and floor to come home in 5th place in the All Around.

Lila Tree won the Silver medal on bars, captured the 6th place ribbon on the vault, finished 7th on floor and 9th on the beam to come home in 6th place in the All Around.

Girls JO 4B division

Michaela Pontious captured the Gold medal on the vault, won the Silver medal on beam, took the 6th place ribbon on bars and finished 8th on floor to come home in 4th place in the All Around.

Shyanne Johnson won the 4th place ribbon on beam, took the 5th place ribbon on bars, finished 6th on floor and 8th on the vault to come home in 6th place in the All Around.

Ava Levins won the Bronze medal on vault, captured the 6th place ribbon on beam, finished 8th on bars and 9th on the floor to come home in 7th place in the All Around.

Girls JO 3A division

Sophia Mayers won the Bronze medal on vault, captured the 4th place ribbon on beam, placed 7th on floor and 9th on bars to come home in 5th place in the All Around.

Grace Fraser won the 7th place ribbon on vault, took 10th place on both bars and floor, finished 11th on beam to come home in 10th place in the All Around.

Sophie Pallan captured the 4th place ribbon on beam, won the 8th place ribbon on vault, finished 13th on both bars and floor to come home in 11th place in the All Around.

Chloe Stewart won the 10th place ribbon on beam, placed 11th on both vault and bars, finished 14th on floor to come home in 13th place in the All Around.

Arianne Mullett won the 8th place ribbon on beam, took the 10th place ribbon on vault, finished 11th on floor and 14th on bars to come home in 14th place in the All Around.

Girls JO 3B division

Isabelle Alsager won the 6th place ribbon on vault, took the 10th place ribbon on beam, finished 12th on floor and 13th on bars to come home in 12th place in the All Around.

Girls JO3C division

Alyssa Wood captured the 6th place ribbon on floor, took the 8th place ribbon on vault, finished 11th on both bars and beam to come home in 10th place in the All Around.

Sophia Andersen-Roberts won the 10th place ribbon on beam, took 11th place on floor, finished 13th on both vault and bars to come home in 12th place in the All Around.

Bayla Wilson placed 12th on vault, bars and beam and finished 14th on the floor. Bayla came home in 14th place in the All Around.

Boys Provincial 4 division

Jack Martin captured the Gold medals on floor, pommel horse, vault and parallel bars while winning the Silver medals on rings and high bar to come home as the All Around Champion.

Nathan Kerluck won the Gold medals on rings and high bar and captured the Silver medals on floor, pommel horse, vault and parallel bars to come home with the Silver medal in the All Around.

Boys Provincial 1

Unfortunately results for Level 1 Boys were not available at time of printing.

Chimo18

jack-martin-gold-vault