Brooklyn Batch and Carson Ogg compete in Delta

The Campbell River Gymnastics Association sent two gymnasts to Delta to compete in the Cash and Carry Invitational.  This is an opportunity for the athletes to compete against some of the top gymnasts in the Province.  The rules are modified but they were still up against some National Team members which makes for a cool experience.

Brooklyn Batch had a great competition winning a total of $450 dollars bringing in a Silver medal on the bars, taking 4th place on the vault, finishing 9th on floor and 17th on beam to come home in 4 place in the All Around.

Carson also did well placing 11th on the high bar, took 14th position on the parallel bars, placed 15th on rings, took 20th on vault, finished 26th on pommel and 33rd on floor to come home in 25th place (out of 43) in the All Around.

Congrats to our athletes.  Brooklyn and Carson are now training for next year getting ready to go National stream.

Carson Ogg and Brooklyn Batch.

 

CR gymnasts perform well in Victoria

The Campbell River Gymnastics Association sent 22 athletes to the annual Garden City competition held in Victoria.  The girls performed well coming home with 17 medals and multiple ribbons.  Top All Around results include Shea Bridgen finishing with a Bronze All Around in the JO 7 group A division, Hannah Herschler bringing home the Bronze All Around in the JO 6 group A division and Shyanne Johnson captured the Silver medal on the JO 5 group A division.  Congrats to all the girls and below are the full results.

JO 7 group A

Shea Bridgen won the Bronze medal on vault, took the 4th place ribbon on floor, finished 5th on both bars and beam to come home with the Bronze medal in the All Around.

Isabella Michael won the Silver medal on beam, captured the bronze medal on vault, finished 7th on floor and 9th on bars to come home in 8th place in the All Around.

JO 7 group B

Jadea Wilson won the 4th place ribbon on beam captured the 7th place ribbon on vault, finished 8th on both bars and floor to come home in 8th place in the All Around.

JO 6 group A

Hannah Herschler captured Silver medals on both vault and beam, won the Bronze medal on bars, finished 9th on floor to come home with the Bronze medal in the All Around.

JO 6 group B

Ava Lee won the Silver medal on beam, captured the Bronze medal on bars, finished 7th on both vault and floor to come home in 5th place in the All Around.

JO 6 group C

Ayla Wheatley won the 8th place ribbons on both bars and floor, finished 9th on vault and 11th on beam to come home in 10th place in the All Around.

Grace Lelliot won the 9th place ribbon on beam, took 10th place on floor, finished 11th on vault and 12th on bars to come home in 12th place in the All Around.

JO 6 group D

Isabelle Alsager captured the 9th place ribbon on beam, took 11th on vault, finished 12th on bars and 13th on floor to come home in 12th place in the All Around.

JO 6 group E

Rihanna Dill won the 4th place ribbon on vault, took the 5th place ribbon on floor, finished 12th on beam and 14th on bars to come home in 13th place in the All Around.

JO 5 group A

Shyanne Johnson captured the Silver medal on bars, won the Bronze medal on floor, finished 6th on beam and 7th on vault to come home with the Silver medal in the All Around.

JO 4 group A

Thea Gavel won the Bronze medal on floor, took the 5th place ribbon on bars, finished 9th on vault and 10th on beam to come home in 7th place in the All Around.

Ava Levins won the 7th place ribbon on beam, captured the 8th place ribbons on both vault and floor, finished 10th on bars to come home in 11th place in the All Around.

JO 4 group B

Myah Ward captured the 8th place ribbon on vault, took 10th place on both bars and beam, finished 11th on the floor to come home in 10th place in the All Around.

JO 4 group C

Ava Hershler won the 5th place ribbons on both vault and floor, took home the 7th place ribbons on both bars and beam to come home in 5th place in the All Around.

Jo 4 group D

Sophie Mayers won the 5th place ribbon on bars, placed 9th on the beam, finished 10th on both vault and floor to come home in 9th place in the All Around.

JO 3 group B

Miwako Mcguffie-Ogasawara won a Bronze medal on vault, took the 7th place ribbon on floor, finished 9th on beam and 10th on bars to come home in 8th place in the All Around.

Myya Lanqvist took the 10th place ribbons on both vault and beam, finished 11th on floor and 12th on bars to come home in 11th place in the All Around.

JO 3 group C

Kaylie Lofstrom captured the 4th place ribbon on vault, took the 6th place ribbon on floor, finished 7th on beam and 8th on bars to come home in 8th place in the All Around.

Grace Fraser won the Bronze medal on floor, captured the 6th place ribbon on bars, finished 9th on beam and 10th on vault to come home in 10th place in the All Around.

Sophie Pallan captured the 6th place ribbon on beam, won the 8th place ribbon on floor, finished 9th on bars and 11th on vault to come home in 11th place in the All Around.

JO 3 group D

Paityn Giesbrecht placed 11th on vault, bars, beam and floor coming home in 12th place in the All Around.

JO 3 group E

Scarlett Walker captured the Silver medal on floor, won the 5th place ribbon on vault, finished 9th on beam and 11th on bars to come home in 9th place in the All Around.

 

Back Row: Ava Lee, Jadea Wilson, Shyanne Johnson, Isabella Michael, Ava Levins, Thea Gavel, Isabelle Alsager
Sitting: Myah Ward, Ava Herschler, Ayla Wheatley, Rihanna Dill, Paityn Giesbrecht, Sophie Pallen, Grace Fraser
In Splits: Myya Lanqvist, Scarlett Walker
Missing are:Shea Bridgen, Hannah Herschler, Grace Lelliot, Sophie Mayers, Miwako McGuffie- Ogasawara, Kaylie Lofstrom

 

Shyanne Johnson demonstrating a “free hip”

CR gymnasts come home as Western Canadian champions!!

The Campbell River Gymnastics Association tied a record from last year qualifying 5 athletes to represent Team BC at the Western Canadian Championships.  This years competition was held April 25-28 in Saskatoon, Saskatchewan.

Carson Ogg had an outstanding performance helping Team BC bring home the team Gold in the Provincial Level 5 division.  After starting the competition in 4th All Around, Carson added to his medal count in Finals becoming the Western Canadian Champion on High Bar, winning the Silver medal on Floor and rounding out the medals with a Bronze medal performance on the rings.

Jack Martin came home with a team Bronze medal, than went to finals to become the Western Canadian Champion on the Pommel Horse.

Brooklyn Batch had a strong competition in the JO 9 over 13 division helping her team win the Silver medal and winning the Bronze medal on the uneven bars in the finals.

Nathan Kerluck helped his team win the Silver medal as Nathan had a solid All Around performance finishing in 8th All Around and taking the 6th place ribbon on Rings in the finals.

Jordan Loock showed amazing heart after breaking a toe and rolling her ankle in training, Jordan was able to tough it out and help her team come home with the Silver medal.

An excellent Westerns for our athletes, club and Province!  Now the athletes will be working hard on new skills for next year!

Below are the full results.

JO 9 over 13

Brooklyn Batch won the Bronze medal on bars, captured the 4th place ribbon on vault, finished 7th on beam and 24th on floor to come home in 6th place in the All Around.

JO 9 under 13

Jordan Loock placed 19th on beam, took 22nd spot on the floor, finished 23rd on both bars and floor to come home in 23rd place in the All Around.

Provincial 5 boys

Carson Ogg became Western Canadian Champion on the high bar, captured the Silver medal on floor, won the Bronze medal on rings, placed 5th on both vault and parallel bars, finished 14th on pommel horse to come home in 4th place in the All Around.

Provincial 4 over 13

Nathan Kerluck won the 6th place ribbon on rings,  received 8th placed on high bar, captured 9th place on floor, took 10th place on both pommel horse and vault, finished 12th on parallel bars to come home in 8th place in the All Around.

Provincial 4 under 13

Jack Martin became the Western Canadian Champion on the pommel horse, won the 4th place ribbon on floor and vault, took 19th spot on the rings, finished 20th on both parallel bars and high bar to come home in 15th place in the All Around.

 

On shoulders Left: Brooklyn Batch, Jordan Loock. Standing Left: Carson Ogg, Nathan Kerluck. In handstand: Jackson Martin.

 

Brooklyn Batch demonstrates a Shoot Up on uneven bars.

 

Carson Ogg warms up a Stalder on High Bar.

CR Gymnasts come home with 4 Provincial Champions!!

The Provincial Championships for artistic gymnastics were held in Coquitlam April 12-14th 2019. Campbell River athletes did extremely well coming home with over 20 medals from 10 different athletes.

Shea Bridgen won the Provincial title with a beautiful floor routine in the JO 7 division.

For the boys, Owen Harbo became the All Around Provincial Champion in the Provincial Level 3 Under 13 division with a great performance on all apparatus.

Nathan Kerluck became Provincial Champ on the parallel bars while  Carson Ogg won the High bar title in the Provincial 5 division.

Brooklyn Batch, Tyza Skuse, Ava Lee, Ayla Wheatley, Shyanne Johnson and Ava Levins also came home with medals!!  Congrats to all the athletes on a solid performance at the Provincials!!

The following are the full CR results.

JO 10 (2000-2003)

Janika Scriba won the 9th place ribbon on bars, took home 10th place on both vault and floor, finished 13th on beam to come home in 11th place in the All Around.

JO 9 (2001-2005)

Brooklyn Batch won the Silver medal on bars, captured the Bronze medal on vault, finished 7th on floor and 12th on beam to come home in 5th place in the All Around.

Ksenia Stansell placed 12th on floor, took 14th place on the vault, finished 17th on beam and 18th on bars to come home in 14th place in the All Around.

JO 9 (2006-2007)

Jordan Loock won the 6th place ribbon on bars, received 12th place on both beam and floor, finished 13th on vault to come home in 10 place in the All Around.

JO 8 (2004-2005)

Tyza Skuse captured the Silver medal on beam, won the 4th place ribbon on bars, finished 8th on both vault and floor to come home in 4th place in the All Around.

JO 7 (2004-2005)

Shea Bridgen became the Provincial Champion on floor, captured the Bronze medal on beam, took the 5th place ribbon on vault, finished 10th on bars to come home with the Silver medal in the All Around.

Isabella Michael received 17th place on the vault, took 18th place on both bars and floor, finished 20th on beam to come home in 20th place in the All Around.

JO 7 (2005-2006)

Jadea Wilson won the 8th place ribbon on vault, placed 10th on floor, finished 13th on beam and 16th  on bars to come home in 14th place in the All Around.

JO 6 (2005-2006)

Ava Lee captured the Silver medal on vault, won the 4th place ribbon on beam, finished 5th on bars and 17th on floor to come home in 5th place in the All Around.

JO 6 (2007-2008)

Ayla Wheatley captured the Bronze medal on floor, won the 4th place ribbon on beam, finished 16th on vault and 19th on bars to come home in 15th place in the All Around.

Miley Konrad won the  6th place ribbon on floor, took 14th place on bars, finished 20th on both vault and beam to come home in 20th place in the All Around.

JO 6 (2008)

Rayne Loock won the 4th place ribbon on bars, placed 10th on vault, finished 11th on beam and 15th on floor to come home in 10th place in the All Around.

Isabelle Alsager placed 16th on vault, took the 17th spot on floor, finished 18th on beam and 20th on bars to come home in 19th place in the All Around.

JO 6 (2009-2011)

Rihanna Dill won the 9th place ribbon on floor, took 4th place on beam, finished 18th on bars and 19th on vault to come home in 18th place in the All Around.

JO 5 (2005-2007)

Shyanne Johnson captured the Silver medal on bars, won the 7th place ribbon on floor, finished 12th on beam and 16th on vault to come home in 8th place in the All Around.

JO 4 2007

Thea Gavel captured 9th place on vault, beam and floor, took 17th on the bars to come home in 11th place in the All Around.

Ava Levins won the Silver medal on the beam, captured the 4th place ribbon on the vault, finished 17th on floor and 19th on the bars to come home in 15th place in the All Around.

JO 3 (2010A)

Kaylie Lofstrom won 11th on vault and bars, placed 13th on beam and captured 15 on floor, bringing home 14th in the All Around.

Chloe Stewart captured 12th place on vault, placed 13th on floor, finished 14th on beam and 16th on bars to come home in 16th place in the All Around.

JO 3 (2010 B)

Grace Fraser won the 8th place ribbon on bars, took home 13th on the vault, finished 19th on both beam and floor to come home in 16th place in the All Around.

Paityn Giesbrecht captured the 10th place on vault, placed 15th on bars, finished 16th on floor and 20th on beam to come home in 19th place in the All Around.

JO 3 (2010-11)

Scarlett Walker won the 6th place ribbon on vault, placed 12th on both bars and floor, finished 15th on beam to come home in 13th place in the All Around.

Haylee Toohey placed 16th on vault, took 17th on the floor, finished 19th on both bars and beam to come home in 18th place in the All Around.

JO 3 (2009-2010)

Sophie Pallan won the 7th place ribbon on bars, took 9th place on floor, finished 11th on both vault and beam to come home in 10th place in the All Around.

Ariana Mullett won the 8th place ribbon on vault, placed 15th on both bars and beam, finished 18th on floor to come home in 18th place in the All Around.

JO 3 (2009)

Anna Harris won the 5th place ribbon on vault, captured the 8th place ribbon on bars, finished 12th on beam and 17th on floor to come home in 9th place in the All Around.

Provincial 5 men

Carson Ogg became the Provincial Champion on High bar, won the Bronze medal on pommel horse, took the 5th place ribbon on floor, received 6th place on vault, finished 7th on parallel bars and 8th on the rings to come home in 4th place in the All Around.

Provincial 4 (13 and older)

Nathan Kerluck became the Provincial Champion on parallel bars, captured the Silver medals on pommel horse and high bar, won the Bronze medals on floor and rings, took the 4th place ribbon on vault to come home with the Silver medal in the All Around.

Provincial Level 3 (under 13)

Owen Harbo won the Silver medals on pommel horse, rings and vault, brought home the 5th place ribbon on parallel bars, took home the 6th place ribbons on floor and high bar to come home as the All Around Provincial Champion!!

Liam Barber took home the 7th place ribbon on pommel horse, took the 8th place ribbon on rings, brought home 10th place on vault, finished 12th on both floor and high bar, placed 18th on parallel bars to come home in 12th All Around.

River Wangler placed 21st on floor, rings and vault, brought home 23rd on parallel bars, finished 26th on pommel horse and 28th on high bar to come home in 28th place in the All Around.

Level 1 boys (Level 1 boys compete for a Gold, Silver or Bronze status, rather than placement.)

Benjamin Pechter received a Silver status on floor, pommel horse, rings, vault, parallel bars and high bar receiving a Silver status in the All Around.

Callaghan Konyha received a Silver status on the floor, rings, vault, parallel bars and high bar, took a Bronze status on the pommel horse to come home with a Silver status in the All Around.

Noah Kerluck received a Silver status on the floor, rings and vault, received a Bronze status on pommel horse parallel bars and high bar to come home with a Silver status in the All Around.

 

Back Row- L-R: Rihanna Dill, Shyanne Johnson, Ava Levins, Tyza Skuse, Brooklyn Batch, Ksenia Stansell, Jordan Loock, Janika Scriba, Ariana Mullett.
Mid Row L-R: Miley Konrad, Kaylie Lofstrom, Rayne Loock, Isabelle Alsager, Noah Kerluck, River Wangler, Callaghan Konyha, Ben Petcher
Front Row L-R: Paityn Giesbrecht, Anna Harris, Ayla Wheatley, Chloe Stewart and Scarlett Walker
On the floor Carson Ogg and Nathan Kerluck
Missing are: Shea Bridgen, Isabella Michael, Jadea Wilson, Ava Lee, Thea Gavel, Grace Fraser, Halee Toohey, Sophie Pallan, Owen Harbo and Liam Barber.
Nathan Kerluck demonstrating an “L” sit on rings.
Tyza Skuse competing a Wolf Leap in front of judges.

4 CR gymnasts qualify for Western Canadian Championships!

The Twisters competition held in Abbotsford, March 22-24th was host to trials to the Western Canadian Championships for both Men and Women.  Campbell River gymnasts did exceptionally well qualifying 4 athletes on Team BC and one possible alternate or wildcard to this years Western Canadian Championships held in Saskatoon, Saskatchewan at the end of April.

Brooklyn Batch qualified on the JO 9 team with a solid competition, competing for her first time this year due to an injury. She took the Silver medal on bars and the Bronze medal in the All Around.

Jordan Loock won a Bronze medal on vault and locked up a possible alternate or wildcard spot on the JO Level 9 under 13 team.

For the boys Carson Ogg secured his spot to Westerns with a solid performance in the Men’s Provincial 5 category winning Gold on the floor exercise and taking the Silver medal in the All Around.

Nathan Kerluck won his spot in the Men’s Provincial Level 4 division taking home the Gold medals on floor, high bar and the All Around.

Jackson Martin won the final birth to Westerns with a solid performance capturing the Silver medal on pommel horse and coming home in 5th All Around.

“Five athletes representing team BC is a huge achievement for our club”, head coach Todd Sader said.  “Now we head back to work to prepare for the Provincial Championships and of course Westerns!”

Below are the full results of CR gymnasts.

JO Level 10 2000-2003

Janika Scriba won the 7th place ribbons on vault and bars, placed 9th on the beam, finished 13th on floor to come home in 11th place in the All Around.

JO Level 9 2001-2004

Brooklyn Batch captured the Silver medal on bars, took the 5th place ribbon on vault, finished 6th on both beam and floor to  come home with Bronze in the All Around, qualifying for the Western Canadian Championships.

Ksenia Stansell won the 4th place ribbon on vault, placed 5th on the floor, finished 8th on bars and 9th on beam to come home in 8th place in the All Around.

JO Level 9 July 2006-December 31st 2008

Jordan Loock captured the Bronze medal on vault, won the 4th place ribbon on bars, placed 6th on floor and 7th on the beam to come home in 5th place in the All Around.  Jordan may have a chance at being an alternate or a wildcard for the Western Canadian Championships.

JO Level 8

Tyza Skuse captured the Silver medal on vault, won the Bronze medal on the beam, took the 4th place ribbon on bars, placed 9th on floor to come home in 4th place in the All Around.

JO level 7 July 1st 2005-July 31st 2006

Shae Bridgen captured the Silver medal on the floor, won the Bronze medals on vault, bars and beam to come home in with the Silver medal in the All Around.

JO Level 6 June 1st 2008-December 31st 2008

Rayne Loock won the Bronze medal on the beam, captured the 4th place ribbon on bars, finished 6th on floor and 10th on the vault to come home in 6th place in the All Around.

JO Level 5

Shyanne Johnson won the Bronze medal on the bars, took the 7th place ribbon on floor, finished 8th on vault and 12th on beam to come home in 9th place in the All Around.

Boys Provincial 5

Carson Ogg captured the Gold medal on floor, won the Silver medal on vault, brought home the Bronze on high bar, took the 4th place ribbon on pommel horse, finished 6th on both rings and parallel bars to come home with the Silver medal in the All Around qualifying Carson for the Western Canadian Championships!

Boys Provincial 4  13yrs and older

Nathan Kerluck won the Gold medals on both floor and high bar, captured the Silver medals on both pommel horse and vault, finished 4th on both rings and parallel bars to come home as the All Around Champion and won a spot on the Provincial level 4 boys team to Western Canadian Championships!

Boys Provincial 4 under 13

Jack Martin won the Silver medal on pommel horse, placed 4th on the high bar, took the 5th place ribbon on rings, finished 7th on both vault and parallel bars and 9th on the floor to come home in 5th place in the All Around and qualifying him for the Western Canadian Championship!

Boys Provincial 3 under 12

Owen Harbo won the Gold medal on the rings, won the Bronze medal on the high bar, captured the 6th place ribbon on pommel horse, finished 10th on the floor and 15th on both vault and parallel bars to come home in 11th place in the All Around.

River Wangler brought home 11th place on floor, took 16th spot on vault, finished 18th on both pommel horse and parallel bars, received 19th on rings, finished 22nd on the high bar to come home in 22nd spot in the All Around.

David Price captured 9th on vault, brought home 16th on the floor, took 17th on the rings, finished 19th on the pommel horse, placed 22nd on parallel bars and 24th on high bar to come home in 23rd spot in the All Around.

Boys Provincial 1  (Level 1 Boys compete for a Gold, Silver or Bronze status, rather than placement.)

Callaghan Konyha captured a Silver status on floor, vault, parallel bars and high bar, won a Bronze status on the pommel horse and rings to come home with a Silver status in the All Around.

 

Back Row: Tyza Skuse, Brooklyn Batch, Carson Ogg, Nathan Kerluck and Jackson Martin
Mid Row: Rayne Loock, Ksenia Stansell, Jordan Loock, Shyanne Johnson, David Price and River Wangler.
In splits: Janika Scriba.

 

Athletes who qualified for Team BC: Jackson Martin, Brooklyn Batch, Carson Ogg and Nathan Kerluck.

 

Nathan Kerluck in swings on parallel bars.

 

Brooklyn Batch demonstrating a ring pose on floor.

Gymnasts medal in Surrey

The Campbell River Springs competitive gymnastics team, sent athletes to the Carol Lenz Memorial competition held in Surrey March 2nd and 3rd .  Five athletes combined to bring home 18 medals including Ksenia Stansell bringing home the Gold medal on the floor with  solid landings and a great performance.

Carson Ogg won the Gold medal on the floor with some dynamic tumbling as well as capturing the Gold on the pommel horse with a well done routine.

Jack Martin swung well on the pommel horse to capture Gold and Owen Harbo brought home the Gold medals on rings and high bar showing good form and landings.

Nathan Kerluck brought home Silvers on vault and high bar to round out the athletes achievements.  All 5 athletes finished in the top 6 in their division with Carson and Nathan hitting the podium in finishing in 3rd All Around in their respective divisions.  Congrats to all the athletes!!  Below are the full results.

JO Level 9

Ksenia Stansell captured the Gold medal on floor, won the Bronze medals on both vault and bars, finished 5th on the beam to come home in 4th place in the All Around.

Provincial Level 5 all ages

Carson Ogg captured the Gold medals on floor and pommel horse, won the Silver medals on rings and vault, finished 6th on both parallel bars and high bar to come home with the Bronze medal in the All Around.

Provincial Level 4 over 13

Nathan Kerluck won the Silver medals on vault and high bar, captured the Bronze medals on floor, pommel horse, rings and parallel bars to come home with the Bronze medal in the All Around.

Provincial Level 4 under 13

Jack Martin won the Gold medal on pommel horse, took the 5th  place ribbon on parallel  bars, took the 6th place ribbons on floor and high bar, finished 7th on vault and 8th on rings to come home in 6th place in the All Around.

Provincial Level 3 boys under 13

Owen Harbo won the Gold medals on both rings and high bar, took the 4th place ribbon on vault, placed 5th on parallel bars, finished 7th on pommel horse and 10th on the floor to come home in 4th place in the All Around.

Carson Ogg, Jackson Martin and Owen Harbo
Missing are Ksenia Stansell and Nathan Kerluck.

CR Gymnasts have strong start in Coquitlam

The Campbell River Springs sent a team of girls to the Winterfest competition held in Coquitlam combining for 7 medals and a special award on floor.  This was the first competition of the year and many of the girls were trying out new skills for the first time.

Janika Scriba competing in the JO 10 division,  added a sky rocketing ‘back layout with a two and a half twist’ on the floor as well as a ‘split full to split full leap’ connection.  She also added a toe on front dismount off of the bars.

Ksenia Stansell competing in the JO 9 division,  added a ‘toe on to handstand’ and a ‘back layout flyaway half twist’ on the bars.  Ksenia also performed an excellent ‘front aerial back handspring’ connection on the beam.

Jordan Loock, also competing in the JO level 9 added a ‘pirouette, a shoot up and a high flying double back’ in her bar routine as well as a ‘back handspring back layout step out’ and a ‘back layout full twist dismount’ on the beam.  Jordan also performed a triple turn in her floor routine.

Tyza Skuse competing in the JO level 8 division,  added a ‘back layout full dismount’ to her bar routine and a solid ‘back hand back hand’ on the beam.

Miley Konrad performed a very dynamic floor routine to win the floor award for the best performance in the JO Level 6 division.

Shyanne Johnson and Rayne Loock rounded out the athletes both winning a Silver medals on an event.

Below are the full CR athletes results.

 

JO Level 10 (all)

Janika Scriba captured the Silver medals on both vault and floor, placed 4th on the beam and 5th on bars to come home in 4th place in the All Around.

JO level 9 (all)

Ksenia Stansell captured the Bronze medal on the vault, won the 4th place ribbon on floor, placed 6th on beam and 8th on bars to finish in 9th place in the All Around.

Jordan Loock won the 5th place ribbon on bars, took 8th on the beam, finished in 9th on floor and 10th on vault to come home in 10th place in the All Around.

JO Level 8 (all)

Tyza Skuse won the Bronze medal on the beam, took the 4th place ribbon on bars, finished 8th on floor and 9th on the vault to come home in 9th place in the All Around.

JO Level 6 (2008)

Rayne Loock won the Silver medal on the vault, took the 4th place ribbon on bars, finished 5th on both floor and beam to come home in 4th place in the All Around.

Miley Konrad won the Gold medal on floor along with the floor award (trophy)  placed 10th on the vault and finished in 11th on both bars and beam to come home in 12th place in the All Around.

JO Level 5

Shyanne Johnson captured the Silver medal on the bars, won the 4th place ribbons on vault and floor, finished 5th on the beam to come home in 4th place in the All Around.

 

Island Championships in CR biggest one yet!

The Campbell River Gymnastics Association hosted the 2018 Island Championships on June 2nd and it turned out to be the biggest event yet.  With 170 gymnasts representing clubs from Victoria, Falcons and Lion’s Pride, Duncan Dynamics, Nanaimo Gymnastics School, Chimo from Comox and of course the host club CR Springs (our competitive identity) the competition was a huge success.  Jennifer Kerluck and Christy Wheatley went out of their way to make this event extra special with all the work they put into the details of the event.  As always, Laura Grannery-Smith did the bulk of the administration load while we had Allison Miles help out doing all the scoring.  Many of our athletes and parents also volunteered to make this event even better.  A big shout out to the group 1 girls who participated in the demonstrations at the end of the last few sessions and the group 1 athletes who helped with the judging.  This was the last competition for the athletes this year.  Congrats to Alexandra Smith who won the All Around title in the JO Level 6 division.  The following are all the results.

 

JO Level 6

Alexandra Smith captured the Silver medal on vault, took the 5th place ribbons on both bars and floor, finished 7th on beam to come home as the Island Champion!!

Ava Lee won the Gold medals on both bars and beam, took the 4th place ribbon on vault, finished 6th on floor to come home with the bronze medal in the All Around.

Kaitlynn Beaulieu captured the Silver medals on both bars and beam, won the Bronze medal on floor, finished 6th on vault to come home in 4th place in the All Around.

Makena Movold won the Gold medal on vault, captured a Bronze medal on bars, finished 6th on beam and 8th on floor to come home in 5th place in the All Around.

Cailey Goddyn won the Bronze medals on both beam and floor, took the 4th place ribbon on vault, finished 8th on bars to come home in 7th place in the All Around.

 

JO Level 5 All

Ayla Wheatley won the Bronze on beam, captured the 5th place ribbon on bars, finished 6th on both vault and floor to come home in 5th place in the All Around.

Rihanna Dill captured the Silver medal on vault, took a 5th place tie on bars, finished 7th on floor and 8th on beam to come home in 6th place in the All Around.

Alexis Reise won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbon on bars, finished 8th on vault and 9th on the floor to come home in 7th place in the All Around.

Grace Lelliot captured the 7th place ribbons on both vault and beam, finished 8th on both bars and floor to come home in 8th place in the All Around.

Miley Konrad won the 5th place ribbon on floor, finished 9th on vault, bars and beam to come home in 9th place in the All Around.

 

JO level 4

Michaela Pontious captured the Bronze medals on both vault and beam, took the 8th place ribbon on bars, finished 2th on floor to come with the Bronze medal in the All Around.

Shyanne Johnson won the Silver medal on bars, placed 6th on both vault and floor, finished 12th on beam to come home in 7th place in the All Around.

Ava Levins captured the Silver medal on vault, won the 9th place ribbons on both beam and floor, finished 13th on bars to come home in 10th place in the All Around.

Lila Tree won the 6th place ribbon on bars, took the 10th place ribbon on beam, finished 12th on vault and 14th on floor to come home in 12th place in the All Around.

Thea Gavel won the 10th place ribbons on bars and floor, finished 13th on beam and 14th on vault to come home in 13th place in the All Around.

Myah Ward placed 14th on beam, finished 15th on vault, bars and floor to come home in 15th place in the All Around.

 

JO Level 3 2006-July 2008

Alyssa Wood captured the 7th place ribbon on floor, took the 9th place ribbon on bars, finished 10th on vault and 14th on beam to come home in 11th place in the All Around.

Lauren Messmer won the 10th place ribbon on beam, placed 11th on vault, finished 13th on bars and 15th on floor to come home in 12th place in the All Around.

Bayla Wilson took home 12th place on both bars and beam finished 14th on floor and 15th on vault to come home in 13th place in the All Around.

Persia Tabarsi captured the 11th place on floor, placed 13th on beam, finished 14th on bars and 16th on vault to come home in 14th place in the All Around.

Sophia Andersen-Roberts won the 10th place ribbon on floor, took 14th place on vault, finished 15th on bars and 16th on beam to come home in 15th place in the All Around.

Ryley Gordon placed 13th on vault, took 15th spot on beam, finished 16th on both bars and floor to come home in 16th place in the All Around.

 

JO Level 3 August 2008-November 2009

Isabella Alsager won the 7th place ribbon on floor, captured the 9th place ribbon on vault, finished 12th on beam and 14th on bars to come home in 12th place in the All Around.

Sophie Mayers won the 5th place ribbons on both vault and bars, finished 13th on floor and 15th on the beam to come home in 13th place in the All Around.

Miwa McGuffie-Ogasawara took 14th place on vault, placed 16th on both bars and beam, finished 17th on floor to come home in 16th place in the All Around.

 

JO Level 3 December 2009-2011

Sophie Pallan won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbons on both vault and floor, finished 12th on bars to come home in 8th place in the All Around.

Ariana Mullet captured the Bronze medal on vault, took the 8th place ribbons on both beam and floor, finished 14th on bars to come home in 10th place in the All Around.

Grace Fraser won the 8th place ribbon on floor, took 11th place on bars, finished 12th on both vault and beam to come home in 11th place in the All Around.

Lily Soper won the 9th place ribbon on bars, took the 10th place ribbon on floor, finished 11th on vault and 14th on beam to come home in 12th place in the All Around.

Madison Cook captured the 9th place ribbon on bars, took the 10th place ribbon on vault, finished 11th on beam and 14th on floor to come home in 13th place in the All Around.

Chloe Stewart won the 8th place ribbon on vault, placed 13th on both bars and beam, finished 15th on floor to come home in 14th place in the All Around.

Scarlett Walker placed 12th on floor, took 14th spot on vault, finished 16th on bars and 17th on beam to come home in 15th place in the All Around.

Haylee Toohey placed 13th on vault, took 15th place on both bars and beam, finished 17th on floor to come home in 16th place in the All Around.

Myya Lanqvist won the 9th place ribbon on vault, placed 16th on both beam and floor, finished 17th on bars to come home in 17th place in the All Around.

 

Unfortunately the scores for boys weren’t available in time for print.

 

5 CR athletes represent Team BC at the Western Canadian Championships!

The Campbell River Gymnastics Association sent 5 athletes to the Western Canadian Championships held in Spruce Grove Alberta on April 25th-29th.  We had 3 boys and 2 girls represent team BC at the Championships, which is most athletes CR has ever sent!  It was a great experience for our athletes! Highlights included Carson Ogg capturing the Bronze medal on the Pommel Horse and Jackson Martin also winning a Bronze medal on the Floor.  The BC Provincial 4 boys finished with Gold in the team competition.  Brooklyn Batch and Chloe Doyon were both on the JO 9 team that finished with the Silver medal as a team.  Brooklyn qualified in 2nd place on bars for the finals where she was just edged out of the medals with a 4th place finish only .025 behind the Bronze medal finisher.  Chloe Doyon finished in 10th place on the Vault. Liam Deagle won the 6th place ribbon in the High Bar final.  The following are the full results.

JO 9 SR.

Brooklyn Batch finished 4th on bars in finals, (2nd in qualification) placed 12th on the floor, finished 15th on vault and 23rd on beam to come home in 13th place in the All Around.
Chloe Doyon placed 10th on vault, finished 11th on bars, finished 15th on floor and 25th on beam to come home in 19th place in the All Around.

Men’s Open

Liam Deagle won the 6th place ribbon on high bar, placed 9th on rings, took 10th place on floor and pommel horse, finished 11th on parallel bars and 13th on vault to come home in 10th place in the All Around.

Men’s Provincial level 4

Carson Ogg won the Bronze medal on pommel horse, finished 4th on high bar, took 7th place on parallel bars, 16th on floor and 17th rings, placed 8th on vault to come home in 10th place in the All Around.
Jackson Martin captured the Bronze medal on floor, finished 6th on pommel horse, placed 6th on vault, took 11th place on parallel bars, finished 13th on rings and 17th on high bar to come home in 11th place in the All Around.

Westerns1

Brooklyn Batch demonstrating a needle kick on beam.

Westerns2

Jackson Martin demonstrating flares on Pommel Horse.

Westerns3

Carson Ogg in competition on Parallel Bars doing an “L-sit”

Westerns4

CR Gymnasts win multiple medals at the Provincial Championships!

The Campbell River Gymnastics Association went to Port Coquitlam on the April 7th-9th weekend for the BC Provincial Championships.  Our athletes had a great competition with highlights including  Carson Ogg becoming the Provincial Champion in boys Provincial 4 over 13 division winning floor and parallel bars.  Alexandra Smith became Provincial Champion on vault and bars coming home in 2nd place in the All Around in JO level 6 2005 division.  Shae Bridgen also became a Provincial Champion on both beam and floor in the JO level 7 2005 division.  Makena Movold became the JO 6, 2006 Provincial Champion on vault.
Other highlights included Nya Chailler winning a Silver medal on the bars and Ksenia Stansell also winning a Silver medal on the floor both in the JO 8 2004 division.  Jackson Martin captured a Bronze medal on the parallel bars in the Provincial boys Level 4 under 13 division.  Brooklyn Batch captured a Bronze medal with her floor routine in the JO level 9 division.  Janika Scriba did not compete in the JO 10 division due to an injury.  The following are the full results!

JO level 9

Brooklyn Batch won the Bronze medal on floor, took the 8th place ribbons on both vault and bars, finished 13th on beam to come home in 7th place in the All Around.
Chloe Doyon won the 5th place ribbon on floor, placed 12th on  vault, finished 16th on bars and 18th on beam to come home in 17th place in the All Around.

JO level 8 2000-2002

Mackenzie Henderson took 14th place on the floor and did not finish due to an ankle injury.

JO level 8 2003

Olivia Miles won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbon on floor, finished 12th on bars and 15th on vault to come home in 11th place in the All Around.

JO level 8 2004

Nya Chailler captured the Silver medal on bars, won the 5th place ribbons on beam and floor, finished 11th on vault to come home in 4th place in the All Around.
Ksenia Stansell captured the Silver medal on floor, won the 6th place ribbon on bars, finished 10th on vault and 11th on beam to come home in 6th place in the All Around.
Tyza Skuse won the 5th place ribbon on vault, took the 7th place ribbon on beam, finished 11th on bars and 14th on the floor to come home in 10th place in the All Around.

JO level 8 2006-2007

Hannah Sommer won the 4th place ribbon on vault, took the 6th place ribbon on bars, finished 7th on floor and 19th on beam to come home in 11th place in the All Around.
Jordan Loock placed 10th on floor, took 12th spot on the beam, finished 18th on vault and 19th on bars to come home in 18th place in the All Around.

JO level 7 2004

Isabella Michael placed 12th on the vault, finished 21st on both bars and beam, took 22nd on beam to come home in 22nd place in the All Around.

JO level 7 2005

Shae Bridgen became the Provincial Champion on beam and floor, took the 4th place ribbon on vault, finished 18th on bars to come home in 4th place in the All Around.

JO level 7 2006

Jadea Wilson captured the Bronze medal on bars, placed 7th on beam, finished 9th on floor and 11th   on vault to come home in 7th place in the All Around.

JO level 6 2005

Alexandra Smith became Provincial Champion on vault and bars, won the Silver medal on floor, came in 13th on the beam to come home with the Silver medal in the All Around.
Kaitlynn Beaulieu won the 6th place ribbon on beam, took the 7th place ribbon on vault, finished 8th on floor and 13th on bars to come home in 10th place in the All Around.

JO level 6 2006

Makena Movold became Provincial Champion on vault, won the 8th place ribbon on bars and beam, finished 14th on the floor to come home in 6th place in the All Around.
Ava Lee won the 5th place ribbon on beam, took the 8th place ribbon on floor, finished 9th on bars and 10th on vault to come home in 10th place in the All Around.

JO level 5 2008-2009

Rayne Loock won the 8th place ribbon on beam, took 12th place on vault, finished 14th on floor and 15th on bars to come home in 13th place in the All Around.

MEN’S National Open

Liam Deagle won the 6th place ribbons on both vault and high bar, took 8th spot on both floor and pommel horse, finished 9th on parallel bars and 10th on rings to come home in 8th place in the All Around.
Quinn Kuschel-Ross won the 4th place ribbons on both rings and parallel bars, and finished 6th on the pommel horse.  Quinn is an event specialist and does not take part in the All Around.

Provincial level 4 boys 13 years and older

Carson Ogg became Provincial Champion on both floor and parallel bars, won the Bronze medal on vault, took the 4th place ribbons on both pommel horse and high bar, finished 7th on the rings to come home as the All Around Champion!

Provincial level 4 boys under 13

Jackson Martin captured the Bronze medal on parallel bars, won the 4th place ribbon on pommel horse, took the 5th place ribbon on vault, took 7th on high bar, finished 9th on floor and 10th on rings to come home in 7th place in the All Around.
Nathan Kerluck won the 4th place ribbon on high bar, captured the 5th place ribbon on floor, took 6th on rings and 7th on pommel horse, finished 8th on both vault and parallel bars to come home in 8th place in the All Around.

Provincial level 3 boys under 13

Liam Barber won the 6th place ribbon on floor, took 8th spot on rings, took 12th on parallel bars, placed 14th on both vault and high bar, finished 16th on pommel horse to come home in 9th place in the All Around.
Owen Harbo placed 9th on the parallel bars, placed 10th on both floor and pommel horse, took 11th on vault, finished 16th on rings and 18th on high bar to come home in 10th place in the All Around.

Provincial Level 1 boys  (Level 1 boys are scored using a status of Gold, Silver or Bronze)

Michael John Sader won a Gold status on pommel horse, brought home a Silver status on the floor, rings, vault and parallel bars, took a Bronze status on high bar to come home with a Silver status in the All Around.
David Price won a Silver status on floor, pommel horse, rings, vault, and parallel bars, took a Bronze status on the high bar to come home with a Silver status in the All Around.
Liam Goldrup won a Gold status on vault, captured a Silver status on floor, rings and high bar, took a Bronze status on pommel horse and parallel bars to come home with a Silver status in the All Around.

Prov2018

Prov2018-2

Prov2018-1